Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
ABD Başkanı Wilson’un İlkelerine Uyulduğunu Düşünüyor musunuz? Sizce Neden Paris Barış Konferansı’nda Bu İlkeler Dikkate Alınmadı? Görüşünüzü Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

ABD Başkanı Wilson’un İlkelerine Uyulduğunu Düşünüyor musunuz? Sizce Neden Paris Barış Konferansı’nda Bu İlkeler Dikkate Alınmadı? Görüşünüzü Söyleyiniz.

Aşağıda ABD başkanı Wilson’un ilkelerine uyulduğunu düşünüyor musunuz, sizce neden Paris Barış Konferansı’nda bu ilkeler dikkate alınmadı, görüşünüzü söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

ABD Başkanı Wilson’un belirlediği ilkeler Osmanlı Devleti’nin yeniden işgal edilmesi ve toprak üstünlüğünün yeniden itilaf devletlerine geçmesi için belirlenen ilkeler olmuştur. Wilson İlkeleri kapsamında Mondros Ateşkes Antlaşması’na ilkeler bağlamında eklenen maddeler olmuştur.

Bu maddeler Paris Barış Konferansında dikkate alınmamıştır. Bu bağlamda ilkelerin barışçıl olmadığı, kasıtlı işgal girişime destek olduğu anlamı çıkmaktadır. Bu nedenle konferansta dikkate alınmamıştır. Özellikle 7. ve 24. maddelerin doğrudan Osmanlı topraklarına kastetmesi ve o zamana kadar gelen süreçte kazanılan toprakların da istenmesi son derece hukuksuz olarak da görülmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781