Abayı Yakmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere abayı yakmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Abayı yakmak deyiminin anlamı:

Bir kimseye gönül verip aşık olmak, sevdalanmak, tutulmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Abayı yakmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Abayı yakmak deyiminin hikayesi:

Aba, çobanların giydiği, sıcak tutan ve daha çok keçeden yapılan bir eşyadır. Çobanları soğuktan koruyan bir eşya olarak koyun ve keçi tüyünden ya da kılından yapıldığı bilinmektedir. Abayı yakmak deyimi bazı değerli şeylerin yok olmasını göze alarak birisini çok sevmek anlamına gelmektedir.

Birisine aşık olmak, onu çok sevmek, bazı şeyleri göze almak, sürekli onu düşünmek, onu mutlu etmeye çalışmak ve elde etmeye çalışmak anlamlarını da içermektedir. Abayı yakmak deyimi sıklıkla kullanılan ve herkes tarafından da bilinen bir deyimdir.

Deyimler kalıp yargılardır. Mecaz anlamlı olarak kullanılırlar. Çok az deyim gerçek anlamıyla kullanılmaktadır. Deyimler çıkış hikayeleri insanların doğadaki gözlem yetenekleri ve tecrübeleri sayesinde olmuştur. Deyimler sözlü ve yazılı kaynaklar halinde korunarak ağızdan ağza aktarılıp günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kültür etkileşimi sonucunda oluşan deyimler de bulunmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.