Aba Altından Sopa Göstermek Deyiminin Hikayesi

Aşağıda aba altından sopa göstermek deyiminin hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Köyün birinde çok öfkeli bir muhtar vardı. Köyün ileri gelenleri onu muhtar seçerek köylülere istediklerini yaptırmak arzusundaydılar. Muhtarın öfkesi herkesi korkutsa da insanlara bir zararı olmayan biri olduğunu herkes bildiği için korkudan dolayı ona saygı duyuyorlardı.

Muhtar istediğini yaptırmak için köy halkını ikna etmeyi çok iyi beceriyordu. Bunu nasıl yapıyordu, kimse anlamıyordu. Fakat insanlar muhtardan çekinip onun dediklerini yaparak onu doğrulamayı alışkanlık haline getirmişlerdi.

Köyde bir de çoban bulunmaktaydı. Koyunlarını alıp yaylalara çıktığı için üstünde abası da bulunuyordu. Köye çok nadir uğradığı için de herkes onu çok sık göremiyordu. Kimseyle de işi olmazdı. Muhtara bile itibar etmezdi. Muhtar ilk fırsatta çobanı görünce onu da ikna etmek istedi. Köye yeni bir kahvehane yapılacaktı. Çobanın o işlerde yüzü olmadığı için umurunda bile değildi.

Çobanı ikna etmek isteyen muhtar biraz öfkelenince bu sefer çoban da muhtara abasının altından sopasını gösterdi. Muhtar da hemen gevşedi ve yumuşadı. Çoban da kendi yoluna gitti. Giderken de hafiften gülümsüyordu. Korkutmak amacıyla gösterdiği sopası nihayet bir işe yaramıştı. Abasının altından sopayı hiç eksik etmedi. Kendine istemediği halde ilişen ve yanaşan kişileri böylece uzaklaştırmayı başarıyordu.

O günden sonra muhtarın da çobanla konuşması herkesin dile düşmüştü. Aba altından sopayı görünce korktu diye bütün köylü muhtarı konuşuyordu.

Aba Altından Sopa Göstermek Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.