Aba Altından Sopa Göstermek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere aba altından sopa göstermek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Aba altından sopa göstermek deyiminin anlamı:

Üstü kapalı sözlerle korkutmak, gözdağı vermek, tehdit etmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Aba altından sopa göstermek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Aba altından sopa göstermek deyiminin hikayesi:

Ülkenin birinde padişah bütün devlet adamlarını bir akşam yemeğinde toplar. Onlara ülkede adaleti yaşatmak ve yükseltmek için tavsiyelerde bulunurken onların da şikayetlerini dinler. Bu şikayetler sırasında devlet büyüklerinden biri padişahın yetersiz kaldığını ve artık padişahlığı devretmesini gerektiğini söyler.

Bu durum karşısında padişah çok sinirlenir. Aslında sadrazam olan devlet büyüğünün yanına kadar giderek yoksa tahtım da gözün mü var der. Sadrazam da aman efendim ne haddime ben sizin sağlığınızı düşünüyorum, der. Böyle derken aslında padişahı zehirlemeye çalışmaktadır. Bu çok geçmeden anlaşılır.

Padişah bana kimse aba altından sopa gösteremez, der. Böyle tehditlere benim karnım tok, gözüm açık, der. O günden sonra bu tür kinayeli konuşmalar aba altından sopa göstermek olarak tarif edilir, insanların diline yerleşir ve sıklıkla kullanılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.