Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
5 Yaş Çocuğu Zeka Testi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

5 Yaş Çocuğu Zeka Testi

5 Yaş Çocuğu Zeka Testi, 5 Yaş Zeka Testi Nasıl Yapılır

Zeka testleri modern tıpta başvurulabilen ve çocukların gelişimi hakkında önemli ip uçları verebilen  önemli araçlardır. 5 yaş zeka testi de çocukların kişilik gelişimini takip etmeyi hedefleyen önemli testlerden bir tanesidir. Görsel ve motor algılamaya yönelik uygulan bu test beş ila 11 yaş arasında yapılabilmektedir. Bu test çocuktaki kişilik bozukluklarını ve beyindeki hasarları ve bozulmaları saptamayı hedefler.

İnci Türkay

Dokuz ayrı geometrik şekilden meydana gelen bu testte çocuğun şekilleri yeniden çizmesi istenir. Test sonucunda çocuğun çizdiği şekiller ile orijinal şekillerin birbirine benzemesi gerekmektedir. Çocuğun çizimi ters yapması, iki şekil arasında farklılık varsa, şekiller birbirine benzemiyorsa, eksik çizmiş, döndürmüş veya diğer şekillerle birleştirmişse bunların her birinin farklı anlamı vardır. Puanlama yapılırken tüm bu farklılıklara dikkat edilir. Her hata puanlamada eksikliğe sebep olur.

Bu testin alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından profesyonel yöntemlerle uygulanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

5 yaş çocuğu için zeka testi hakkında kısaca bilgi aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781