“26 Ağustos 1071, Türklerin Anadolu’ya Geliş Tarihi Değil; Türklerin Anadolu’ya Hâkim Oluş Tarihidir.” İfadesinden Yola Çıkarak Anadolu’yu Yurt Edinme Süreci ile İlgili Neler Söyleyebilirsiniz?

Aşağıda “26 Ağustos 1071, Türklerin Anadolu’ya geliş tarihi değil; Türklerin Anadolu’ya hâkim oluş tarihidir.” ifadesinden yola çıkarak Anadolu’yu yurt edinme süreci ile ilgili neler söyleyebilirsiniz kısaca olarak ele alacağız.

Türkler, Orta Asya topraklarından savaşarak Anadolu topraklarına kadar gelmişlerdir. İran üzerinden Anadolu’ya giriş yaparak Anadolu topraklarına hakim olmaya başlamışlardır. Malazgirt Savaşı, Bizanslar ile Selçuklular arasında 1071 yılında yaşanmıştır.

Sultan Alparslan 26 Ağustos 1071 tarihinde önemli bir zafer kazanarak Diyojeni yenmiş ve Türkler için Anadolu kapılarını açarak mutlak hakimiyetin sağlanması adına Anadolu’nun Türkleşmesini sağlamışlardır. Türklerin Anadolu’yu yurt edinmeleri bu coğrafyanın bir İslam beldesi olmasını da sağlamıştır. Böylece Türkler yüzlerce yıl devam edecek bir hakimiyetin tohumlarını da atmışlardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.