Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2021

2014 LYS Başvuru Süresi Uzatılacak mı Uzatıldı mı

2014 lys başvuru tarihi uzatılacak mı uzatıldı mı hakkında bilgi kısaca

Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvuruları 30 Nisan’da yani bugün sona eriyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) dahilinde 23 Mart 2014 tarihinde yapılan YGS’de en az bir puan türünden 180 puan ve üstü sonuç elde etmiş adaylar LYS’ye girme hakkı kazandı.

LYS’ye girebilen adayların öncelikle başvuru yapması gerekiyor ve LYS başvuruları bugün sona eriyor.

Ayrı Kılavuz Yok

2014 LYS de dahil olmak üzere sınav sistemi ile ilgili tüm kuralları içeren 2014 ÖSYS Kılavuzu dışında LYS için bir kılavuz yayınlanmayacak. Başvuruda bulunmak isteyen adayların öncelikle kılavuzu dikkatle incelemeleri şart.

YGS’de en az bir puan türünden 180 üstü puan alan ve LYS’ye girme şartını sağlayan adaylar tercih edecekleri alanlara yönelik LYS puanları elde etmek için istedikleri sınava katılım sağlayabilecek.

ÖSYS hakkında tüm bilgilerin bulunduğu ÖSYS kılavuzunda, LYS başvuruları ve sınav ücretleri ile ilgili bilgiler de bulunuyor. Sınav ücretleri tüm PTT iş yerlerinden, Akbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve  DenizBank şubelerinden, ayrıca internet şubelerinden de yatırılabiliyor. Bunun yanında ÖSYM internet sayfasındaki ‘Ödemeler’ bölümünden de kredi kartı ve banka kartıyla ödeme yapılabiliyor.

Tüm LYS Puan Türlerinin Hesaplanması Öneriliyor

Sınava girmek isteyen adayların ücretlerini yatırması ve başvuru yapması gerekiyor ve başvuru ancak bu şekilde başarıyla tamamlanabiliyor.

Başvurular ise internetten veya başvuru merkezleri vasıtasıyla gerçekleştirilebiliyor. Sınav ücretini belirtilen noktalardan yatıran adayların bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr) veya başvuru merkezlerinden başvuruda bulunması gerekiyor.

Başvuru tamamlandıktan sonra adaylar tarafından aday işlemleri sisteminden başvuru bilgilerinin kontrol edilmesi ise herhangi bir hata çıkmaması açısından oldukça önemli. Sonradan herhangi bir hatayla karşılaşılması ihtimaline karşılık adayların başvuru bilgilerini döküman olarak ellerinde bulundurmalarında fayda var.

81 il merkezi ve Lefkoşa’da gerçekleştirilecek olan LYS’de adaylar her bir sınava farklı merkezlerde katılım sağlayacak.

Sınava girmeye karar veren adayların başvurularını başvuru süresi içinde tamamlamış olması gerekiyor. Özellikle internet üzerinden bireysel başvuru yapan adayların “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı” bildirimini mutlaka görmeleri ve bu belgeyi yazıcıdan çıkartarak ellerinde bulundurmaları da gerekli.

Başarısız başvuruların sorumluluğunu üstlenmeyen ÖSYM adayların başvuru işlemleri ve bilgileri ile ilgili belgeleri sınav sonuçlarının açıklanması ve yerleştirme hususunda tüm işlemlerin tamamlanmasına kadar saklamalarını öneriyor. Herhangi bir hata durumunda bu belgeler ile kanıt gösterilebiliyor.

İnternet kullanımında kendine güvenmeyen adayların başvurularını başvuru merkezlerinden gerçekleştirmelerinde fayda var.

Onay Koduna Dikkat Edilecek

Başvurunun yapılması da son adım değil. Başvuru merkezlerinden başvuru yapan adayların, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin doğruluğunu teyit etmek için kendilerine verilen çıktıyı kontrol etmeleri gerekiyor. Bilgilerinde bir yanlışlık görmeyen adayların çıktı üzerinde bulunan onay kodunu görevliye söylemeleri ve görevlilerinde bu onay kodunu sisteme girmeleri ile başvuru başarıyla sonlandırılmış oluyor. Başvuruların kabul edilebilmesi için onay kodu oldukça önem taşıyor. Onay kodu girilmeyen başvurular ÖSYM tarafından kabul edilmiyor ve sorumluluk da tamamen şahsa ait oluyor.

Bireysel internet vasıtasıyla başvurularını tamamlayan adayların https://ais.osym.gov.tr adresinden LYS’ye ait tüm bilgilerini başvuru süresi içinde kontrol etmesi de oldukça önemli. Adaylar bu bilgileri kontrol ettikten sonra bir çıktılarını alarak ellerinde bulundurmalı.

LYS’lerin Tümüne Başvuru Öneriliyor

Yeni açılacak programlar ve puan türü değişikliği yaşanan durumlardan yararlanılabilinmesi açısından adayların tüm LYS türlerine girmesi tavsiye ediliyor. LYS başvurularını başarıyla tamamlayan adaylar istedikleri sınava ücretini yatırmak koşuluyla katılım sağlayabilecek. ÖSYM’nin internet sayfasındaki 2014-LYS başvuru bilgileri arasında bulunan “LYS’ye Girme İsteği Değişikliği İsteyen Adayların İzleyeceği Yol” bölümünde konu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

2014-ÖSYS’de yükseköğretim Kurulu kararıyla turizm fakültelerinin YGS puanı ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları programlarına LYS puan türünden elde edilen sonuçlarla giriş yapılabilecek.

2014 LYS Başvuru Tarihi Uzatılacak mı Uzatıldı mı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. süleyman gündüz dedi ki:

  lys mağdurların durumlarını yetkililer bilmiyormu eya sizlede iletemiyorsunuz bu nasıl basın binlerce kişi madur bi iki gün süre verilsin veya ygs bilgilerine göre kaıtları yapılsın

 2. ekrem celik dedi ki:

  bir birogernci velisi olarak ben bu sistemden sikayetciyim dersanelerde ogrencilere internet uzerinden tekrar basvuru yapilacakedilecek diye uyarmiyorilmiyorlar simdi okardar cocugun bostakalmasindan rahatmisinizbunun uzatilmasini istiyorum bilinki herkezin evinde internet yok belki side var

 3. Damla dedi ki:

  Parayı yatırdım fakat basvurumu tamamlayamadım.Ösym bizi duysun başvuru süreleri bir gün olsa dahi uzatılsın emeklerimiz boşa gitmesin.

 4. Gulsen dedi ki:

  O kadar insan magdur durumda lutfen bi güncük uzatılsa o bile yeter bize.Allah rızası için bizim sesimize ses verin çok zor durumdayız.

 5. Damla dedi ki:

  Parayı yatırdığım halde basvurumu yapamadım bu kadar insanın hakkını yemeyin birkac gun uzatılsa ösym ye zararı olmaz.Emeklerimiz boşa gitmesin.

 6. songül dedi ki:

  63454 öğrencı harcını yatırdığı halde internet üzerinden kaydını yaptıramamıştır bu az bir sayı degildır.bunun için bir öğrenci velisi olarak sürenin uzatılmasını istiyoruz

 7. ATİLLA dedi ki:

  63454 öğrencı harcını yatırdığı halde internet üzerinden kaydını yaptıramamıştır bu az bir sayı degildır.bunun için bir öğrenci velisi olarak sürenin uzatılmasını istiyoruz desteklerinizi bekliyoruz

 8. ATİLLA dedi ki:

  lys sınav harcını yatıp internet üzerınden kaydını yaptıramayan öğrenciler içi kayıt süresi uzatılmasını bir ögrenci velisi olarak rica ediyorum.63400 öğrencinin emekleri heba olmasın.

 9. begüm dedi ki:

  Lütfennnn uzatilsin….

 10. ebru dedi ki:

  her sene uzatılan başvuru süresi bu sene neden uzatılamıyor?. Ösym lütfen duyarlı olsun onca gencin emekleri,hayalleri,gelecegi ne olacak bir seneleri boşa mı? gidecek?kayıt paralarını ne zorluklarla bulduğumuzu bilen var mı? lütfen adil davranılmasını rica ediyorum.

 11. omer dedi ki:

  Ya ben 400 puan aldim babamin vefati dolayisiyla ne para yatirdim nede basvurabildim egerki simdi bu lys uzatilmayacaksa benim hakkim haram olsun o osymdeki calisanlara insanların turlu turlu mazeretleri olabiliyor bikacgun uzatilmasi bunlara ne gibi bi zarar verir anlamis değilim allah sorsun uzatiayacaksa

 12. irem dedi ki:

  Sınav parasını yatırdım ama kayıt yaptıramadım lütfen süreyi uzatın kimse madur olmasın

 13. Gülay İnce dedi ki:

  Ben uzatılmasını rica ediyorum. Gerçekten ATM’lerin önünde başvuru ücretini yatırmak için mücadele eden gençleri gördüm. Yatıramadılar vakit kaybettiler. Mümkünse bende onların adına rica ediyorum.

 14. Ayca dedi ki:

  Insanların hayatları bir tarihe mı bagli sehir dışına gittik cenaze dolayısıyla o kadar çalıştık emek verdik parayı yatırdık basvuru yapamadık diye 1 yılımız gidecek benim gibi birçok arkadasım var 2010 yılında 3 kez uzatılmış simdi de 5 is gunu uzatılsın lütfen

 15. batuhan dedi ki:

  uzatılmalı o kadar ders aldım dershane 1 yıl daha ödeme yapacak durumda değilim parayı yatırdım ama başvurumu yapamadım

 16. hasan dedi ki:

  bence de uzatılmalı , en azından 5 mayıs a kadar

 17. ozan dedi ki:

  Her sene uzatılıyor bu senede uzatın ne olur.

 18. pelin dedi ki:

  Bu kadar öğrenci mağduriyet yaşıyor uzatılması gerekiyor bizi bu halde bırakmayın

 19. Recep dedi ki:

  Uzatılması şart harcı yatirdim ders seçimi yapamıyorum mağdur olmamalı o kkadar insan

  1. begüm dedi ki:

   Bu kadar insanin emeği boşa gitti geleceği hayalleri göz gore gore akıp gidiyor biz ise elimiz kolumuz bağlı birşey yapamiyoruz her an bir umutla girip haberlere bakmaktan başka.. Ne olur duyun sesimizi bu senede uzatilsin en azından 1 is günü bile kaç kişinin hayatini değiştirecektir

   1. gokhan dedi ki:

    gercekten bu sinava cok calismistim ben bankadan ucretin yatirildiktan sonra baska bir islem olacagini bilmiyordum lutfen burdan tum yetkililere sesleniyorum lutfen en gec 10 mayis gunune kadar uzatin burdan ben gibi parayi yatirip sadece internet uzerinden basvuru yapmayi uzatan arkadaslarim lutfen sizde birseyler yapin gerekiyorsa osym baskanina ulasin ben osymnin resmi sitesinden dilekce cikartip gonderdim daha bir sonuc bile gelmedi lutfen 1 yilimiz daha bosa gitmesin sizde sesinizi duyurun belki uzatirlar lutfen… bu gercegi ogrendigimde az kalsin kalp krizinden gidecektim lutfen yardimci olun….

Yorum Yaz