1574’teki Ramazan Bayramı Kutlamaları ile Günümüzdeki Ramazan Bayramı Kutlamaları Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir?

Aşağıda 1574’teki Ramazan Bayramı kutlamaları ile günümüzdeki Ramazan Bayramı kutlamaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

16. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde icra edilen ve büyük bir coşkuyla kutlanan bayramlardan biri olan Ramazan Bayramı, insanların akraba ziyaretleri yaptığı, birbirlerine tatlılar ikram ettikleri, çocukların eğlenceli oyunlar oynadığı bayramlar olmuştur. Mezarların ziyaret edilmesi, camilerin gezilmesi de bunlardan bazılarıdır.

Günümüzde bayramlar, tatil fırsatı olarak görülmekte ve bayramlaşma mesaj ya da telefonla görüşme sayesinde gerçekleşmektedir. Geçmişten günümüze geldikçe değişen bayram kutlamaları toplumda kültür ve değer farklılıklarının baş göstermesi nedeniyle meydana gelmektedir. Bayramlar kültür değerlerimiz olan korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken günlerdir. Bu nedenle bayramlara sahip çıkılmalıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.