12 Hayvanlı Türk Takviminin Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda 12 hayvanlı Türk takviminin özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

12 Hayvanlı Türk Takvimi, Türklerin ve Türklerin hakim olduğu coğrafyalarda yaşayan milletlerin kullandığı en kadim takvimlerden biri olarak bilinmektedir. 12 Hayvanlı Türk Takvimi, Türk toplumlarında Çin’de özellikle de kullanılmıştır. Türk hükümdarların etkisi ve katkısıyla da oluşturulduğu bilinmektedir.

Tarım, hayvancılık, avcılık, toplayıcılık ve savaş ve barış zamanlarına göre ayarlanmaya çalışan takvimde her hayvan simgesi ayrı yılı simgelemekte ve hayvan özellikleri yılın tamamını kapsayan olaylarda etkili olduğu kabul edilmekteydi. 12 yıllık beş devirden oluşarak 60 yıllık bir zamanı içine almaktadır.

12 Hayvanlı Takvim ile her ayın belli hayvanları temsil etmesi bakımından hayvanların özeliklerinin günlerde neler yaşayacağını belirlemesi bolluk, kıtlık olaylarının bu şekilde gerçekleşeceğine inanış bulunmaktaydı. O bakımdan kültür değerlerinin yüksek olarak uygulandığı ve takvim içine dahil edildiği bir zaman periyodu haline gelmiştir.

Bulgarlar, Çinliler, Hunlar, Uygurlar tarafından uzun yıllar kullanılmıştır. Farklı coğrafyalarda farklı özelliklere de sahip olmuştur. Takvimlerin kullanılmaya başlanmasıyla astronomi, fizik, matematik alanında yapılan çalışmalar daha itibarlı hale gelmiştir. Tarihte birçok medeniyet kendine özgü takvim geliştirmeyi başarmıştır.

Medeniyetler takvimler geliştirmeleri kendi dünya görüşlerine bağlı olarak da gerçekleşmiştir. Bu nedenle kültürel ve dini değerler taşıyan ve bu özelliklere sahip olan takvimlerde tarih boyunca kullanılmış ve günümüzde de en güncel bilimsel bilgilerle kullanılmaktadır.

12 Hayvanlı Türk Takviminin Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.