Yedek Yerleştirme Nedir

SBS yedek yerleştirme nedir, Tercihlerim yedek listede bu ne demek ? SBS Tercih sonuçları açıklandı. SBS yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin lise kayıtları 12-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Öğrenciler asıl olarak kazandıkları okula 16 Ağustos saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmadıkları durumda haklarını kaybedeceklerdir.

SBS Yedek Yerleştirme Nedir

Yedek yerleştirme nedir nasıl yapılır ?. En çok yöneltilen sorulardan bir tanesi de bu. Eğer asıl listeden herhangi bir okula kayıt hakkı kazanmış iseniz, bu kaydınızı 12 – 16 Ağustos tarihleri arasında mesai saati bitimi olan saat 17:00’ye kadar yapmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda kayıt hakkınızı kaybetmiş olacaksınız.

16 Ağustos’tan sonra yedek yerleştirme işlemleri başlayacak. 16 Ağustos’ta asıl kayıtlar sona erdikten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yedek yerleştirme kontenjanları tespit edilecek. İlk kayıt sonrası , kayıt yapılmayan okullar tekrar bir havuza alınarak, ilgili okullara yedek olarak yerleşmiş öğrenciler için kullanılacak. Bu durumda herhangi bir okulun yedek sırasının ilk sıralarında olmak bu noktada önemli.

Asil Listeden Kayıtlar:

Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları halinde bu haklarını kaybederler.

Yedek Kayıt Dönemi:

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 19 Ağustos 2013 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazandığı açıklanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt
durumlarını takip edebileceklerdir.

SBS yerleştirme sonuçlarını öğrenen öğrenciler yedek yerleştirme sırası nedir, yedek olarak kazandınız anlamını diye merak ediyor. 12-16 Ağustos 2013 lise kayıt tarihlerini kaçırmayın. Bu tarihlerden sonra kayıt sonrası oluşacak boş yerlere o okulun yedek listesinde yer alanlar sıralarına göre kayıt yapma hakkı kazanacaktır.

SS Yedek Yerleştirme İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

42 yorum

 1. arkadaşlar daha önceden asil olarak kazandığım okula kayıt yaptırdım daha sonra yedek listeden ilk tercihim olan okuluda kazandım ama şimdi yedek listeden kazandığım okula gitmekten vazgeçtim…acaba ilk tercihim olduğu için yedekten kazandığım okula kayıt yaptırmak zorundamıym yoksa daha önceden asil olarak kazandığım okula gidebilirmiyim.LÜTFEN YARDIMCI OLUNNNN!

 2. ben 170 kontenjanlık bir okulun 14.yedeğiyim şuana kadar okula kayıt olan öğrenci sayısı 168 yedeklerden okula kayıt hakkı kazanmış öğrenci sayısı 7 benim şansım nedir ?

 3. 170 kontenjanlık bir okulun 14.yedeğiyim şuana kadar okula kayıt olan öğrenci sayısı 168 yedeklerden okula kayıt hakkı kazanmış öğrenci sayısı 7 benim şansım nedir ?a

 4. benim oğluma kemalhasoğlu anadolu lisesi asil olarak gelmesine rağmen yanlış bilgi sebebi ile kayıt yaptırmadım . şimdi yedek listelerde bir okulda 27. sırada fakat okulun boş kontenjanı 12, yine diğer bir okulda 18. sırada ve boş kontenjan 1 yerleşme şansı ne kadar acaba . benim hatam yüzünden çocuğumun hayatımı kararacak kesinlikle meslek lisesi istemiyoruz. bu durumda ne yapacağız.

 5. asil olarak kazandığım okula kayıt yaptırdım ama yedeklerden de başka bir okulu istiyorum yedeklerden tutarsa kayıt yaptırdığım okuldan kaydımı alıp yedeklerden kazandığım okula kayıt yaptırabilirmiyim ?

 6. merhaba,merak ettiğimiz bir konu ,asil olarak kazanılan bir okula kayıt yaptırmaz isek diğer yedek kazanılan yerlere kayıt hakkımız olacakmı? asil olarak kayıt yaptırmazsak bile,keza asil olarak kazanılan yer ikametimize hayli uzak,evimiz Avcılar,asil olarak kazanılan okul da ÇATALCA da,Teşekkürler,,

 7. asil olarak kazandığımız okula ön kayıt yaptırdığımızda yedekte olduğumuz okullara yerleştirilme hakkımız kaybediliyor mu ?Diyelim ki kaybetmiyoruz tekrar yedekler için tercih yapmak zorunda mıyız ?Yedek yerleştirmeler 1 kez mi yapılacak ,ilk gün 2.yedeğine yerleşen öğrenci 5.gün 1.yedeğine yerleşebilir mi ?

 8. arkadaşlar ben kontenjanı 204 olan okulun yedeğindeyim . yedek sıram 219 bu okula girebilir miyim? bir de kontenjanı 306 olan okulun yedeğindeyim. yedek sıram 439 bu okula da girme şansım var mı?

 9. Asıl olarak bi lise kazandım ama başka bi lisede 8.yedeğim .Yedekten o liseye alınmayı cok istiyorum ama gelmesse boşta kalcam.Asil olarak kazandigım liseye önce ön kayıt yaptiRıp sonra yedekten mi alınmaya calıscam?

 10. asil olarak kazandığımız okula kaydımızı yaptıktan sonra yedek olan okuldan bize sıra geldiğinde ve bizde o liseye gitmek istiyorsak asil okuldan kaydımızı alıp yedek okula kayıt yapabilir miyiz o zaman ??

 11. merhaba ben emine hanım benim oğlum 2 tane yedek anadolu ve asil adil karaağaç endüstrimeslak lisesini tutturdu ben anadoludan yanayım ve yedeği beklerken sail hakkı koybolurmu herikisinede kayıt hakkımız varmı beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  • siz asil olan lisenin kayıdını yaptırın aksi taktirde yedekler gelmezsse çocuğunuz açıkta kalabilirzaten yedeklerden birisi gelirse ona yazdırırsınız kayıdınız diğer okuldan direkt olarak düşer

  • ablacım bende 8.sınıf öğrencisiyim.Ben direk anadolu lisesi kazandım. yedeklerdede değilim. Ama bildiğiniz gibi 12-16 ağustos arası asıl olarak kazanan okula ön kayıt yaptırmak zorunda.Sonra yedeklerini bekliceyek. Sırası geldiğinde ise ön kayıt yaptırdığınız okuldan gidip kayıdını aldırın. ve o liseye gidin.

 12. asil olarak kazandığımız okula kaydımızı yaptıktan sonra yedek olan okuldan bize gelip çocuğunuzun kaydınızı yapın dediklerinde asil okuldan kaydımızı alıp yedek okula kayıt yapabilir miyiz

 13. yw ben şimdi anlamadım ben 3 okuldan yedekdeyim şimdi ne yapmam gerek bu 3 okuldan birine girmek için yoksa bundandamı bi belligünde bir siteye giripmi örenecez acilll cwp lütfen çok gerek lüstfen bana yardım cı oln

 14. Asıl olarak kazananlar ve yedek olarak kazananlar, aklınıza takılan soruları buraya yazın sizler için hemen cevaplayacağım. İlk gelen 3 kişiye sadece, zamanım yok.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.