Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Aralık 2017

Üniversite Affı Son Durum

Üniversite affında son durum nedir 2017 2018, üniversite affı ne zaman son dakika haberleri bu sayfada sizlerle paylaşıyoruz.

Üniversite Affında Gelişme

Herhangi bir sebeple kayıtlı bulundukları üniversiteden ilişikleri kesilen öğrencilerin sayısı hiç de az değil. Söz konusu öğrencilerin bu yıl itibariyle sayısı 100 bini aşmış durumda. Yeniden okullarına kavuşmak isteyen binlerce öğrenci af yolu gözlüyor. Bir diğer beklenti de 25 Şubat 2011’den önceki yılları kapsayan af süresinin daha da uzatılması yolunda.

Son iki yılda üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilerin sayısı yüz bini aştı. Öğrencilerin pek çoğu gelebilecek olan affın peşinde. Bunun dışında alternatif olarak 25 Şubat 2011’e kadar yükseköğretim kurumlarında kayıtlı ve terör suçu hariç herhangi bir nedenle üniversiteden kaydı silinmiş olanların okullarına yeniden dönmelerini sağlayacak olan  affın genişletilmesi talep ediliyor. 43 bin 413 öğrenci bu af ile üniversiteleriyle yeniden buluşmuştu.

Mecliste on milletvekili, söz konusu af kapsamının genişletilmesi için kanun teklifi hazırladı. “Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”; Zühal Topçu, Mehmet Erdoğan, Alim Işık gibi 10 milletvekili tarafından imzalanarak meclise sunuldu. Kanun teklifiyle 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren üniversiteleriyle ilişiği kesilen aşağı yukarı 150 bin öğrencini aftan yararlanması amaçlanıyor.

2017 2018 Üniversite Affı İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mustafa avcı dedi ki:

  eskişehir anadolu üniversitesi içinde geçerli olacakmı acaba.aöf öğrencilerine bütünleme sınavının verilmesi lazım

 2. mustafa avcı dedi ki:

  eskişehir anadolu üniversitesi aöf öğrencileri içinde geçerli olacakmı acaba?bütünleme sınavının verilmesi lazım.4 yıldır mezun olamıyoruz.

 3. Aysel dedi ki:

  2009 yılında kaydım sılındı neolur bızede kapsasın bu aff

 4. Selbihan gedik dedi ki:

  2004 kaydım siliniyor af gelirse derslerimi tamamlayıp okulumu bitirmek istiyorum…

 5. zeki dedi ki:

  sevgili arkadaşlar ban açıkögretim fakültesinin ilk ögrencilerindenm yasım 57 iktsat dörtti idim sadece iki dersim var af çıkarsa mezun olursam diplomamı taksimde egitim sistemini protesto için yakacağım.belki neden mezun olamadın senin tembelliğin diyenler olacaktır.babam yoktu,zihinsel engelli abime bakmak ve annemi kalp hastalıgı ile mücadele etmek ve ekmek kazanmak zorunda idim.ama devlet harçları benden söke söke alıyordu.uzatmak istemiyorum sistem ve düzen adaletsiz. selamlar sevgili arkadaşlar,yeğenler,torunlarım.

 6. Elif dedi ki:

  Bu kadar kisi yalvarir yakarir olduk lutfen ogrenci affi ciksin universitelere geri donulsun

 7. Öğrenci affı dedi ki:

  Facebookta öğrenci affı istiyoruz 2017 grubuna gelin birlikte hareket edelim ve twitter da #öğrenciaffı hastagine destek verelim bizim #öğrenciaffı na ihtiyacimiz var

 8. Özlem dedi ki:

  2005 te yüksek lisansımı yarim bıraktım af istiyorum.

 9. Müjde dedi ki:

  Af, sadece 2011 yılından sonrakileri değil
  Tüm geçmiş yılları kapsaması gerekiyor.

 10. Müjde dedi ki:

  2009 da kayıt yaptıramadım üst üste 2008 ‘de ara verdiğim açıköğretim iktisat fakültesi kamu yönetimi öğrencisiyim aslında dondurmak istedim ama bürodan kayıt yaptırmazsanız donar istediğiniz zaman kayıt yaparsanız devam edebilirsiniz dendi fakat kaydım silinmiş okuma hakkımı dondurmak isterken elimden alındı affı bekliyorum lütfen aff gelsin bide özel üniversite geçiş hakkıda olursa çok daha iyi olur kayıt yaptırdığım için özel üniversiteye geçiş yapamadım açık öğretim zor özel üniversite de örgün okumak mümkün olsun lütfen yeterince öğrenciler bilgilendirilmiyor ve geç kalmış olmak yeterince bilgilendirilmemekten dolayı saygılarımla arz ederim

 11. Marmara Hukuk dedi ki:

  Selam Olsun Cümlenize…yalnız deyilmişim )) 1996…hayat..kader….yarıda kalan üniversite….ehh…Inşallah birileri duyar..Affa ihtiyac var….Ülke yararına….Lütfennnn.

 12. ODTÜ terk dedi ki:

  Af, sadece 2011 yılından sonrakileri değil
  Tüm geçmiş yılları kapsaması gerekiyor.

 13. Anonim dedi ki:

  2000 yılından öncekilerin de af kapsamında olmasını istiyoruz.Yuksek lisans öğrencisiyken 1997de gazi nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldık.Bize de af bekliyoruz.Süresiz oolsun kimse madur olmasın.

  1. ODTÜ terk dedi ki:

   Aynen öyle

 14. Bir öğrenci dedi ki:

  İstedigim tek sey okuluma geri dönmek cok pismanim tek sucum kaydimi silmek:(
  Twitter da #öğrenciaffı hastagne destek verir misiniz lütfen sizden rica ediyorum

 15. songül esen dedi ki:

  2015 yılında okulu bırakmak zorunda kaldım ben de devam etmek istiyorum okuluma

 16. Anonim dedi ki:

  1 ay önce kaydımı sildirdim bu sene kazanmıştım böyle af çıkarsa gidebilir miyim tekrar

 17. Sait dedi ki:

  Arkadaşlar öğrenciaffı bekleyen arkadaşları Facebook Öğrenci Affı İstiyoruz 2017 grubuna bekliyoruz gelin öğrenciaffı çıkması için hepbirlikte mücadele edelim Cumhurbaşkanı başdanışmanına mektup verdik Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırması için gruptan bir arkadaşımız Devlet Bahçeli ile görüştü durumumuzu anlattı gelin birlik olalım öğrenciaffı affı çıkması için hepbirlikte mücadele edelim birlikten kuvvet doğar kendinizi buraya boş yere yorum yaZarak beklemeyin

 18. aynur karaalioğlu dedi ki:

  1999 da maddi olanaksızlıktan dolayı okulu bırakıp çalışmak zorunda kadım. 1 sene güçlükle hem çalıştım hem okudum ama işim ağır olduğundan okulu bırakmak zorunda kaldım çok üzüldüm ve üzüntüsünü hala yaşıyorum bende okula dönmek istiyorum 48 yaşındayım ve okulumu bitirmek istiyorum…

 19. lola dedi ki:

  rahşan affı istiyoruz

 20. Yılmaz dedi ki:

  Arkadaşlar kimse bizi burdan duymaz herkes Twitter’dan milletvekiline yazsın bende ordan yazıyorum bnm gibi arkadaşlar var orda sizde oraya gelin ki ordan mücadele edelim ne kadar çok olursak sesimizi duyarlar

 21. Nur dedi ki:

  2006 da hemşirelik bölümünü 1. Yilimi tamamladiktan sonra dondurup başka bölüm için sınava hazirlandim.sınavı tekrar kazandim ve başka bir bölüm bitirdim. Ancak yeni meslegimde işsizlik çok fazla . Yeniden hemşirelik bölümüme devam etmek ve tamamlamak istiyorum.

 22. Deniz dedi ki:

  Ben veterinerlikte 1 yıl okuduktan sonra okulu bırakıp sınava tekrar hazırlanarak inşaat mühendisliği okudum şimdi mesleğimden memnun değilim ve veterinerlik okuyup bitirip Bi klinik açmak istiyorum ben aftan yararlanabiliyormıyum

 23. Saadet dedi ki:

  1994 te mimarsinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi nden tüm derslerimi gecerek projemi de vererek bitirmeden dolayi ilişki kesme belgesi aldım.bu tarihe kadar tüm işlerimde onu kullandım. Buyil diploma aslını almak istediğimde staj eksik gözükmesi sebebiyle alamayacağımi ve zaman geçtiği için de kaydımız silindigini söylediler. Madurum. Ne yapmalıyım.

 24. Ali dedi ki:

  2 yıllık jandarma personeliyim atamam yapıldığında ilk evrak düzenlemesinde bulunduğum ilçe jandarmadan katılış belgemi almak için gittim lise diplomamin aslını istedi ler okumakta olduğumu ve bunu getirmem için kaydımı sildirmek zorunda kalacağımı belirttim öğrenci olduğuna dail ıslak imzalı kaseli rektör onaylı belge getireyim dedim bir astsb ‘ın öğrenim düşmanı olmasi gerekki diplomanın aslini getirmedigin takdirde belgelerini veremem dedi. Tabi iş imkanı için çaresizce gidip okulumdan oldum bu mağduriyetimizin giderilmesini aff çıkarılmasını tüm yetkili makamlardan rica ediyorum

 25. hayal dedi ki:

  egitim fakultesi 2009 mezunlarindan olacaktim 1ders ile hayallerim suya dustu her gun beni birakan hocaya mutlu olamasin diye dua ediyorum maddi yetersizlik ne yaz okuluna gidebildim ne de harc yatirabildim af gelsin hayallerime kavusayim

 26. Anonim dedi ki:

  Geçici kayıt olmuştum kayıtı tamamen sildiler af istiyoruz

 27. Burcu dedi ki:

  Af istiyoruz lütfen duyun sesimizi.saglik sorunu nedeniyle 3.sinifta ayrılmak zorunda kaldım.simdi tamamlamak istiyorum

 28. Anonim dedi ki:

  Af istiyoruz pişmanız

 29. ham dedi ki:

  2013 YDUS ta hematolojiye başladım. Sorunlarım nedeni ile bırakmak zorunda kaldım. bu hak verilirse halka daha iyi hizmet verebilmek için üst ihtisas yapmak isterim.

 30. MEHMET EYYÜP RONA dedi ki:

  2017 MART AYINDA MADDİ SIKINTILARDAN VE AILEVİ GEÇIMSİZLIKTEN DOLAYI KAYDIMI SİLMEK ZORUNDA KALDIM BURDAN YETKİLI KİŞİLERE SESLENİYORUM LÜTFEN AFF GELSİN OKULUMA GERÇEK HAYATIMA GERİ DÖNMEK İSTİYORUM LÜTFEN AFFF CIKSINNNNNN

 31. Mge dedi ki:

  Insallah gelir

 32. Cmk dedi ki:

  Artık öğrenci affı olsun.vatana ihanet içinde olanlar hariç diğer öğrenciler için af istiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Af olmasi gerekir

 33. Mikail dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanım,Başbakanım, Bakanlarım lütfen öğrenci affını bir nihayete erdirin mağduruz eğitmimizi yarıda bırakmak istemiyoruz.

 34. Gamze dedi ki:

  En buyuk hayalim okulumu bitirmek ne olur af ciksin tekrar devam edeyim okuluma🤗

 35. zekiye..demir dedi ki:

  1997..ògrenimim..yarim..biraktim..af..olursa..bizede..uģrarmi??

 36. zekiye..demir dedi ki:

  Ben..evlendim..ve..kiskançlik..kurbani..oldum…Turizmm..2.sinif..terkim..af..çikarsa..içimde..kalan..ukteyi..bitirmek..istiyorum..saygilar..1997..yilinda..òģrenci..idim..

 37. Muhammed ali Gaser ve dedi ki:

  Müge anlı ya da yazın af istiyoruz diye allahın izni ile Müge anlı bu affı çıkarır arkadaşlar

 38. Şafak B dedi ki:

  2007 yılı aof otelcilik terkim,staj yerlerimi,okula bir turlu beğendiremedigimden,en sonunda bölümü bıraktım,üstelik dereceliyim alttan dersim yok,sadece,45 gunluk staj eksiğim var,simdi iu uzaktan,farklı bir bolum okuyorum,acaba af çıksa,ayni anda ikisini de okuyabilir miyim ?

 39. Fatma dedi ki:

  af gelmesini senelerimizin boş geçmesini istemiyoruz

 40. cemile yildiz dedi ki:

  1996 yılında calıstıgım için bırakmak zorunda kaldıgım İstanbul ün Fransizca Ögretmenligi egitimime devam etmek istiyorum,geçen affı kaçırdım yeniden çıkmasını bekliyorum sabırsızlıkla ,sartlarım musait artık .

 41. Melek dedi ki:

  Yukarıdaki yazının doğru olmasını çok istiyorum inşallah en kısa zamanda af çıkar çocuklarımız okullarına dönerler

 42. Nesibe dedi ki:

  2010 senesinde kayıt yaptım fakat ailevi nedenlerden gidemedim af istiyorum 7 senedir rüyalarıma giriyo artık gerçek olsun istiyorum

 43. Anonim dedi ki:

  2000 yılında başörtüsü nedeniyle bırakmak zorunda kaldım lütfen gelen af bizide kapsamında

 44. hilal dedi ki:

  1996 yılında kaydım silindi.tekrar affın çıkmasını bekliyorum.duyun lütfen sesimizi

 45. erkan doğan dedi ki:

  şu yıldan itibaren diye af çıkarmak saçmalık,yıl koymadan herkese af çıksın,okumak isteyenin önünün kesilmesi sadece bu ülkede vardır………………..

 46. özlem dedi ki:

  Affın 1990 yılına kadar inmesi bir çok arkadaşımızın okullarına dönmesini sağlayacaktır. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

 47. Ertan dedi ki:

  Af çıksın artk

 48. Yiğit dedi ki:

  Artık af gelsin seneye bıraktığım üniversite devam etmek istiyorum

 49. Ayşe dedi ki:

  Aff ne zaman çıkar

 50. Ahmet dedi ki:

  Öğrenci Affı bekleyenleri tek bir çatı altında toplamaya çalışıyoruz af bekleyen tüm arkadaşları gruba bekliyorum grubumuzun adı Öğrenci affı istiyoruz 2017 sayımız şuan bini geçti hergeçen günde artmaya devam ediyor sizlerde katılın aramıza hepbirlikte mücadele edelim

 51. mehmet yuvacık dedi ki:

  bende bekliyorum bu affı dört gözle

 52. Mahsun dedi ki:

  Lütfen af çıksın bukadar gencin geleceği hayatı söz konusu maddi manevi yönden yüzbinlerce öğrenci ilişiğini kesmek zorunda kaldı affın çıkmasını istiyoruz

 53. özkan dedi ki:

  maddi imkansılıktan doalyı kızımı kayıt ettiremedim basarılıve annesi vefat eden bir ögrenci

 54. Anonim dedi ki:

  maddi imkansızlıklardan dolayı kızımı kayıt ettiremedim basarılı ve annesi vefat etmiş bir öğrenci affı bekliyorum

 55. Sema erdas dedi ki:

  Neden 2011 den itibaren…2008 itibariyle kapsasin bu af…en son 2008 de cikmis sonra 2011 ve 2014 de …peki 2011den onceki okulu bir nedenden oturu birakmak zorunda kalanlar yani bizlerde bu hakki bu sansi istiyoruz bakanligimizdan devletimizden lutfen sesimizi duyun bizlere de sahio cikin.

 56. elif dedi ki:

  Lütfen artık af gelsin 4 senedir bekliyorum aralıksız takip ediyorum ne olur artık sevindirin bizleri

 57. Özge dedi ki:

  Lütfen af çıksın okumak istiyorum

 58. Anonim dedi ki:

  2008 yilind maddi imkansizlikdan üniversitemden ayrilmak zorunda kaldim ve geri dönmek istiyorum dört gözle affi bekliorum

  1. Mustafa dedi ki:

   Maddi sikintidan dolayi çocuklarimizi ünüvesteye veremedik af gelmesini dört gözle bekliyoruz

 59. Berna dedi ki:

  98 de kayıt yaptırdım.

 60. Anonim dedi ki:

  2006 yılında maddi imkamsızlıklar nedeniyle üniversiteden kendi isteğimle ayrılmak zorunda kaldım.suan çok pişmanım .bir af bekliyoruz…kalmn dersleri vermek ve o tek hayalim olan diplomaya kavuşmak için…LÜTFEN BİR AF

 61. #ÖğrenciAffı dedi ki:

  #ÖğrenciAffı altında Twitter dan yazmalisiniz arkadaşlar daha fazla kişi olması lazım sesimizi duyurabilmemiz için twit atıyoruz

 62. Fatma dedi ki:

  2008 senesinde yatay geçişle universiteye 2 yılık harita kadastro bölümüne geçiş yaptım fakat yarım dönemden sonra bıraktım sonrasında evlilikti cocuktu derken öylece kaldı şuan bıraktığım icin cok pişmanım tekrar gitsem aynı bölümden yada farklı bir bölümden devam etme şansım varmı ltfn cvp verin teşekkürler. ..

 63. Rabia Dalboy dedi ki:

  lütfen af çıkarn tekrar üniversiteye gitmeye hak kazanlım

 64. Mikail dedi ki:

  Lütfen üniversite affını gerçekleştirin mağduruz..

 65. Füsun Sırtlan dedi ki:

  Bende 2004 yılında eğitimimi bırakmak zorunda kaldım.işe girmiştim,evlilik,ardından çocuk derken devam ettiremedim.yarım kalan eğitimimi tamamlamak istiyorum.içimde ukde olarak kalmasın.hayalini kurduğum diplomaya sahip olmak istiyorum.

 66. k dedi ki:

  TBMM ‘ne sesleniyorum 1998 ve daha öncesi başörtüsü mağdurları için lütfen bir kez daha af getirin ……

 67. GÜRHAN dedi ki:

  2007’de kayıt dondurdum ve umut işte hala bekliyorum :(

 68. GÜRHAN dedi ki:

  2007’de kayıt dondurdum ve umut işte hala bekliyorum :(

 69. Mehmet dedi ki:

  Ben Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisi bölümünden maddi imkanlar ve ailevi nedenlerle kayıt yaptıramadım.İmkan acılması ve kayıt yapmam için gereginin yapılmasını arz ederim.Eğitime destek verilerek bu durumlarda okuyaman arkadaşlarımıza destek olunmasnı rica ediyoruz.

 70. Gülser Kaya dedi ki:

  Odtü hazırlığı geçemediğim için üniversiteye devam edemedim. Koşullarım gereği Ankara’da okumam imkansız şu anda. Afla birlikte puanımızın tutuğu bölüme geçme hakkınının da olmasını isterim.

  1. Anonim dedi ki:

   zaten öyle bir hak af cıkınca herkese var.yatay geciş dogrultusunda yapabilirsiniz

 71. Aydin dedi ki:

  Aff istiyoruz

 72. Ali dedi ki:

  ÖNEMLİ !!!!
  AF BEKLEYENLER TEK BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİK GRUBUMUZUN ADI ” Öğrenci Affı istiyoruz ” hepinizi bekliyorum gelin birlikte mücadele edelim af için

  1. Anonim dedi ki:

   Bu şanlı mücadelede, biz de sizin yanındayız…başarılar dileriz.

 73. Gözde dedi ki:

  2007’de kayıt dondurdum ve umut işte hala bekliyorum :(

 74. Kardelen dedi ki:

  1998 başörtüsü sebebiyle Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü vizelere alınmadım. TBMM den Öğrenci affının çıkarılmasını istiyorum.

 75. Glsh dedi ki:

  Alttan 4 dersim kalmıştı ise girdim evlendim ikizlerim oldu okul kaldı gerçek hayat mücadelesine giristim.. Bugün gittim öğrenci işlerine konuştum adam güldu artık af gelmez çok zor dedi aglayarak geri geldim.. pismanim ama maddi durumlar yuzunden bitmedi calismam lazimdi.. Inşallah af çıkar 2yilim çöpe gitmez

 76. Ömer dedi ki:

  ÖNEMLİ !!!!

  AF BEKLEYENLER TEK BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİK GRUBUMUZUN ADI ” Öğrenci Affı istiyoruz ” hepinizi bekliyorum gelin birlikte mücadele edelim af için

 77. Anonim dedi ki:

  1997 den itibaren öğrenci affı istiyoruz .

 78. Seyitahmet dedi ki:

  Okuma şansı için af istiyoruz 2005 mağduruyum

 79. Fırat dedi ki:

  Öğrenci affı bekleyen tüm arkadaşları Facebook grubumuza bekliyorum grup kurduk af çıkması için kasım ayından bu yana yılmadan pes etmeden mücadele ediyoruz öncelerinde chp kanun teklifi verdi akp reddetti sonra öğrenci affı için akpli bir vekil el attı dosya hazırladı kanun teklifi hazırladı şimdi meclise sunması için onu ikna etmeye çalışıyoruz akşamları #öğrenciaffı hashtagı ile twit arıyoruz her hafta meclise gidiyoruz sizde aramıza katılın öğrenciaffı çıkması için birlikte mücadele edelim Facebook grubumuzun adı Öğrenci affı istiyoruz

 80. Sait dedi ki:

  Arkadaşlar neden hala grubumuza gelmiyorsunuz gelin öğrenci affı için hepbirlikte mücadele edelim çok yol katettik kasım ayından bu yana çabalıyoruz akp li eğitim komisyonu bir vekil kanun teklifi hazırladı şuan genel kurula sunmasını bekliyoruz Facebook grubumuzun adı Öğrenci affı istiyoruz

  1. Preveze deniz savasi. dedi ki:

   Kapali grup paylasilmiyor birsey.whats app grubuna yonlendiriliyor.bosuna katilmayin

 81. Burçin dedi ki:

  Af istiyorum fazla bişey değil okumak istiyorum. Duyun sesimizi. 🙏

 82. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar. Bakın. Bende. Çok. İstiyorum. Af. Çıkmasını.. 2 senedir. Kaydım. Silindi. hangi. Kapıya. Gittiysem. Bin pişman. Oldum. Aylardırda. Buralarda. Haber. Bekliyorum. lakin. Benim. Hiç. Ümidim. Kalmadı. önümüzde. Lys. Sınavı. Var. Bence. Ona. Kasın. Yani.kendi. Görevinizi. Kendiniz. Kesin. Haa. Sakın. Yanlış. Anlamayın. bana. Sürpriz. Bile. Görünmüyor. Allah. Hayırlısını. Nasip. Etsin

 83. rainman dedi ki:

  Ben 87 kotluyum kendi isteğimle ünv. ayrldım 2.ünv. diye birşey çıkmış bundan faydalamam için lise diplomamın arkasın ı kendi isteğimle yazısının değişmesi gerekiyor bunun içinde af gerekiyor..veya kaldığım yerden devam ederim..
  92 de ayrıdım 5 yılım geçti ,affın çıkmasını bekliyoıruz

 84. Ayşegül dedi ki:

  Yeterlik sınavında başarılı olamadığı için doktoradan atılanlarıda kapsar mı ?

 85. Nuh bahar dedi ki:

  2004 de kayıt dondurmustum sonrası kaydın silindi inşallah beni kapsat

 86. Anonim dedi ki:

  94 ten kayıt yenilemedim inş bu yıllarida kapsar

 87. Ibrahim dedi ki:

  1997 senesinde kayıt yaptırdım. Hiç sınava girmedim.simdi af çıksa okumaya devam ederim.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları