Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Üniversite Affı ve Şartları 2019 Son Durum

Üniversite affında son durum nedir 2019, üniversite affı ne zaman son dakika haberleri bu sayfada sizlerle paylaşıyoruz.

Binlerce öğrenciyi ilgilendiren açıklama Başbakan’dan geldi. Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulunda alınan; emeklilere bayram ikramiyesi, vergi affı, imar barışı, üniversite öğrencilerine okula dönme imkanı, 65 yaş aylığında artış gibi toplumun hemen hemen tüm kesimini ilgilendiren kararları açıkladı. Peki 2019 üniversite affı kimleri kapsıyor? İşte ayrıntılar…

Üniversite Affında Gelişme

Başbakan Yıldırım, Bakanlar Kurulu sonrası TBMM’ye gönderilen düzenlemelerin vatandaşların geniş bir kısmını ilgilendirdiğini söyledi. “Üniversitede okuyan 7 milyondan fazla gencimiz var” diyen Yıldırım, “Bunlar içerisinde zamanında çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençlerimiz oldu, yaklaşık 500 bine yakın. Bu öğrencilerimize bölümlerine bir kereliğine dönme imkanı veriyoruz. Kaydı silinen öğrencilere tekrar kayıt yaptırma ve eğitimini tamamlayıp diploma alma fırsatı veriyoruz. Teröre bulaşanlar bu haktan yararlanamayacak” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu, “Ön lisans, lisans ve lisansüstü normal eğitimde olup da üniversiteyle ilişkisi kesilen öğrenci sayısı yaklaşık 500 bin civarında. Açık öğretim ve uzaktan öğretim sayılarını da eklediğimizde bu sayı, 680 bini buluyor” dedi.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, çeşitli sebeplerle üniversitelerden ilişiği kesilen, her düzeyde eğitim alan öğrencilere af imkânı getiren düzenlemenin, yaklaşık 680 bin kişiyi ilgilendirdiğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ‘Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlere af’ gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

YÖK Başkanvekili Kapıcıoğlu, öğrenci affıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Terör hariç çeşitli sebeplerle üniversitelerden ilişiği kesilen her düzeyde eğitim alan öğrencilere af imkânı getirildiğini belirten Kapıcıoğlu, bundan önce 2014 yılında yapılan aftan 13 bin 365 kişinin yararlandığını ve bunlardan 2 bin 224 öğrencinin mezun olduğunu söyledi.

Kapıcıoğlu, şu açıklamalarda bulundu:
“1981’den bu yana değişik defalarla 13 defa öğrenci affı yapılmış. Bunlardan yararlananların toplam sayısı 354 bin 992. Mezun olanların sayısı da 149 bin. Yani yüzde 42’lik bir başarı oranı var.

Genel hatlarıyla söylersek şu an ön lisan, lisans ve lisans üstü normal eğitimde olup da üniversiteyle ilişkisi kesilen öğrenci sayısı yaklaşık 500 bin civarında. Açık öğretim ve uzaktan öğretim sayılarını da eklediğimizde bu 680 bini buluyor.”

YÖK Başkanvekili Kapıcıoğlu, düzenlemenin her düzeydeki lisansüstü eğitimi de kapsadığını; tıpta uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık gibi çeşitli sebeplerle ayrılan öğrenciler ile lisansüstü öğrencileri de kapsadığını belirtti.

Kapıcıoğlu, düzenlemede, geriye dönük bir sınır olmadığını, başlangıç tarihi öngörülmediğini söyledi.

2018 2019 Üniversite Affı İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  İnşallah af çıkar yaa😥😥😥😥

 2. Esra dedi ki:

  Öğrenci affı bekliyoruz geçen yıl binlerce öğrenciye kucak açtınız bu yılda önemli nedenlerden dolayı mecburi durumlardan dolayı ünv ye devam edemeyen benim gibi nice öğrencilerimiz var af bekliyoruz

 3. zemin dedi ki:

  imar affı uzatıldığına göre öğrenci affı da uzatılmalı.bunlar aynı torba yasadaydılar.eylüle kadar kayıt hakkı verilmeli.

 4. Anonim dedi ki:

  Sosyal medya hesaplarindan yada Cumhurbaşkanına duyurabilsek sorunumuzu

 5. Anonim dedi ki:

  Lisansüstü azami süreleri uzatılmalı … Yüksek lisans – doktora öğrencilerinin önemli bir kısmı çalışan kişiler. Hem çalışalım hem akademik kariyer yapalım. Dolayısıyla çalışarak devletimize veya bir başkasına ekonomik olarak yük olmadan verimli bir şekilde yüksek lisansımızı da doktoramızı da yapalım. Tembelliğin önünü almak için de uzayan her dönem katkı payı katlanarak alınabilir. Böylece kimse de keyfi yere uzatmayı düşünmez … Ne olur azami süreler uzatılsın da onca emeğimiz boşa gitmesin. Yoksa on binlerce öğrenci azami süre yüzünden atılacak …

Yorum Yaz