Türkiye’de Kaç Çeşit İklim Tipi Görülür

Türkiye’de iklimler, türkiyede iklim tipleri, türkiyede iklim özellikleri, türkiyede iklim çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi.

Türkiye’de üç iklim tipi görülür. Bunlar Akdeniz, Karadeniz ve Karasal İklim tipleridir.

Akdeniz ikliminde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20 derece arasındadır. Yıllık yağış ortalaması 1000 mm civarındadır. Genellikle kış mevsimleri ılıman geçtiği için diğer bölgelerimizde olduğu gibi sıcaklıklar çok düşmez. Bu yüzden kar yağışına fazla rastlanmaz. Akdeniz, Ege ve Trakya’nın kıyı kesimlerinde bu iklim tipine rastlanır. Görülen karakteristik bitki örtüsü makilerdir. Ege Bölgesi’nde dağlar kıyıya dik uzandığı için iklimsel özellikler iç kesimlere kadar etkisini gösterir.

Karadeniz İklimi’nde her mevsim bol yağış görülür. Genellikle Karadeniz kıyılarında görülen bir iklim türüdür. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 derece civarındadır. Yıllık yağış ortalaması ortalama 1500 mm’dir. Bitki örtüsü geniş yapraklı ormanlardır. Bazı özellikleriyle muson iklimine benzerlik gösterse de büyük farklılıkları da bulunur.

Karasal İklim ülkemizde en sık görülen iklim türüdür. İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle Trakya’nın iç kesimlerinde görülür. Kış mevsimlerinde sıcaklıklar çok düşüktür. Kar yağışı ve don olaylarına rastlanır. Yazları ise çok sıcak ve kuraktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 10-12 derece civarındadır. Yıllık yağış ortalaması çok düşüktür. Sadece 300-400 mm arasındadır. Kış mevsiminde ortalama sıcaklıklar -10’lara kadar düşerken yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 25-30 derecelerde seyretmektedir. Bitki örtüsü bozkırlar ve kısa boylu çalılardan oluşur.

iklim

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.