Türk Kızılayının Amaçları Nelerdir Kısaca

31

Türk kızılayının kuruluş amacı nedir kısaca hakkında bilgi kısaca, Türk kızılayının amaçları nelerdir kısaca

– 12 Ağustos 1949 tarihinde imzalanan ve savaşlarda zor durumda kalan insanları korumak amacı taşıyan Cenevre Sözleşmeleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası olarak taraf olduğu durumlarda ve anlaşmalarda Kızılay kendine yüklenen görevleri görmektedir ve insanlara yardımcı olmaktadır.

– Barış durumunda ülke içinde ve dışındaki insanlara her türlü afet vb. zor durumlarda iç tüzüğünün gerektirdiği şekilde görevini yerine getirir.

– Sağlık ve sosyal dayanışmayı destekleyen Kızılay, insaniyet yararına bir tutum sergiler ve insani hukuk sistemine bağlı hareket eder.

– Dünyada Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu gibi kuruluşlara ve bunlara bağlı olan kollarla iş birliği içinde çalışır ve hizmetini sürdürür.

indir

Türk Kızılayının Amaçları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

31 YORUMLAR

  1. Sayın arkadaşlar bu bilgi yanlıştır.Eğer Türk Kızılayının resmi websitesine bakarsanız,Kızılayın 1868 yılında kurulduğunu anlarsınız.

  2. Bu benim için çok önemli bir ödev. Türkçe ödevim. Eğer öğretmen 100 verirse çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

CEVAP VER