Nurullah Ataç Hayatı Kısaca

Nurullah Ataç’ın hayatı kısaca. Nurullah Ataç’ın hayatı

Nurullah Ataç 23 Ağustos 1898 senesinde İstanbul şehrinde doğmuştur. Babası, Hammer tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihi isimli eseri dilimize tercüme eden Mehmet Ata Bey idi. Babası Mehmet Ata öğrenmen idi ve mesleğini başarıyla icra ediyordu. İlk okul eğitimini tamamlamasının ardından Galatasaray Lisesi’nde 4 sene daha öğrenim gördü. Bunun ardından İsviçre’de eğitimini tamamladı.

Babasının vefatının ardından 1919 senesinde İstanbul’a dönüş yaptı. 1922 senesine dek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğrenim gördü ancak bunu tamamlama fırsatı olmadı.

Fransızca dili öğretmenliği ve tercümanlık mesleklerinde görev aldı. 1945 senesinden sonra Cumhurbaşkanlığında çevirmenlik yaptı. 1926 yılında ise Leman Ataç ile dünya evine girdi.

Nurullah Ataç, eleştiri türünde yazdığı eserleri ile Türk edebiyatında izlenim türü eleştiride ilk örnekleri verdi. Akşam’da tiyatro eleştirmenliği yapmıştır ve daha bir çok gazetede eleştiri yazıları yayınlanmıştır. Deneme türündeki eserleri Türk Dili, Varlık, Yedigün, Ülkü, Seçilmiş, Hikayeler dergilerindedir.

nurullah

Nurullah Ataç tiyatro ile ilgili kaleme aldığı tenkitler ile yalnızca tiyatro sanatını ile alakalı teorik düşüncelerini ve Türk tiyatrosunun gelişmesini anlatmamış ek olarak bu sanatın ülkemizdeki gelişiminde de rol almıştır.

Nurullah Ataçın hayatı hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

74 Yorum Yapılmış “Nurullah Ataç Hayatı Kısaca

  1. Orta uzunlukta ama kendinizde kisaltabilirsiniz bu yüzden çok güzel ödevim için ise yaradı çok teşekkür ederim kesin 100 alırım bu bilgilerden ama eserlerinde yazsanız daha güzel olur

  2. Çok güzel bir hayatı varmış hrlal olsun şimdi yaşıyormu bilmiyorum ama gercekten güzel bir hayatı varmış helal olsun Adama

  3. GÜZEL VE ÖZ ÇOK HOŞUMA GİTTİ. AMA BİR ÜNLÜ OLARAK ÇOCUKLARA DAHA UZUNVŞEYLER YAZILMASI GEREKİR BÖYLECE KONUN DETAYLARI DAHA İLGİ ÇEKİCİ OLUR. KÖTÜDE DEMİYORUM GÜZELDE DEMİYORUM HOŞUMA GİTTİ TEBRİKLER………..

    EDA ECE

    1. BENCE HİÇ UZUN DEĞİL TAM TERSİ ÇOK KISA HİÇ BEYENMEDİM DE DİYEMEM ÇOK GÜZEL HARİKA BAYILDIMDA DİYEMEM ANLADINIZ MI BENİ HI

  4. çok ama çok güzel olmuş gerçekten işimi yaradı ve çok şey öğrendim ne kısa ne de uzun tam istediğim gibi olmuş teşkkür ederim :)

    1. Kardeş öncelikle Türkçeyi öğren.Adamlar üşenmemiş yazmış beğenmiyosan sg ne milleti sinire sokuyon ! Yada adres ver ben geliyim

Bir Cevap Yazın

Top