Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Mimarlık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Mimarlık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Mimarlık Nedir, Mimarlık Ne İş Yapar, Mimarlık Maaşları, Mimarlık İş İmkanları, Mimarlık İş Çalışma Alanları, Mimarlık Mesleği Hakkında Bilgiler, Mimarlık Bölümünün Geleceği, Mimarlık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Mimarlık Bölümü Tercih Edilir mi, Mimarlık Tanıtımı, Mimarlık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Mimarlık Mezunları Ne İş Yaparlar , Mimarlık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Mimarlık İş Bulma Durumu

> Mimarlık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

60 Yorum Yapılmış “Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. Ben liseye gidicem. Teogumda iyi geçti ama meslek seçemiyorum. Aklımda mimarlık var ama emin değilim acaba zor mu?????

 2. Merhaba aylardir sorusunu aradigim bir soruyu sormak istiyorum internette flan dolasirken bakıyorum mimarlik ve tasarım ofisi acmislar dekorasyon mobilya tasarim flanda yapıyormuş adam ama adam normal mimar. Kisacasi normal mimarlik ofisi dekorasyon mobilya tasarim restorasyon flan yapalirmi acaba?

  1. İgü de ingilizce mimarlık okuyorum .Mobilya tasarlamak için mimar olmaya da gerek yok hayal gücüne güveniyorsan şimdiden deneyebilirsin. :)

 3. Bu sene sınava gireceğim ve mimarlık kazanmak isiyorum.Üniversitede çizimler için ne özellikte bir bilgisayar yeterli olur?

  1. merhaba genelde autoCad uygulamasından çizim yapacaksınız ama ondan önce rapido kalemlerle elle çizeceksiniz. ben lise öğrencisiyim ama okulumuzda mimarlık bölümüde var orda bize bu şekilde yaptırıyorlar

 4. Merhaba arkadaşlar.Ben istanbul marmara üniversitesinde okuyorum.mimarlık öğrencisiyim ve son senem yetenek kimseye anne karnında gelmez eğer kendinize inanıyorsanız herşeyi başarabilirsiniz sadece vazgeçmeyin kendinizi geliştirin boş durup gereksiz vakit harcayacağınıza resim çizin hayalinizdeki evi çizin mesela mimarlık sayısal bir bölümdür test çözün bol bol videro izleyin.unutmayın kaybettiğinizde değil vazgeçtiğinizde yenilirsiniz…teşekkürler

 5. Ben lise 2 öğrencisiyim ve mimar olmak istiyorum fizik mat ve insanlarla iletişimim iyi ama biraz çizim ve sanatta geri gibi hissedyrm kendimi nasıl geliştiririm

  1. ilk başta elle çizim yapılıyo rapido kalemlerle, t cetveli ve yazı şablonlarıyla çalışıyosun daha sonra bilgisayarda autocad le çizim yapıyorsunuz ama autocada hemen geçmiyosunuz ellebaya çizim yapıyosunuz

  2. Mimarlık okuyorum cin ali bile çizemem .Pek de çizim yeteneği isteyen bi bölüm değil açıkcası okulda öğreneceğin teknikler bile yeterli olabilir. Önemli olan yaratıcı olman . Başarılar

   1. Diyelim ki kişinin puanı mimarlık için yetiyor fakat çizimi iyi değil mülakat tarzı bi çizim sınavı falan yapılmıyor mu?

 6. merhaba.ben mimar olmak istiyorum ama insanlarla pek iletişime geçemiyorum.çalışırken insanlarla iletişim konusunda çok sorun olur mu? cevaplarsanız sevinirim

  1. Mimarlık mesleği tam anlamıyla kendinizi pazarladığınız bir meslektir. İyi bir kazanç ve çevre istiyosanız kültür ve sanat alanında kendinizi geliştirip insanlarla etkileyici bi iletişim kurmalısınız ki güzel işler yapabilesiniz.

  1. Tabii ki hayır. Yetenek tamamıyla doğuştan gelen bişey değildir bunu geliştirebilirsiniz.. başarılar

 7. Bende mimarlık okumak istiyorum bunun için yeteneğimde var çizimde başarılıyım ama şimdi mimarların yaptığı mimari yapıları bakınca bende yapabilirmiyim ki diye düşünüyorum yani üniversitede nasıl yapıcağımızı gösterirler değil mi?en büyük hayalim mimar olmak inşallah olurum hayırlısıyla

 8. merabalar.. ben mimarlığı çok isteyen bi öğrenciyim ve çok küçük yaştan beri hayalimde ancak gelişen teknoloji ile mimarlar çizim olayını nasıl hayal ediyor benim hayran olduğum çizim masası üzerinde sabahlanılan, hayallerini o kağıda dökmekti şimdiki mimarlar autocad gibi programlarda mı çizim yapıyor sadece olay bundan mı ibaret artık maket falan yapmak yok mu? şimdiden teşekkür ediyorum..

  1. Bende mimarlik istiyorum. O söylediklerini aklımda canlandırmak bile çok hoşuma gitti. Senin bileceğin bişey ister teknolojiden yaralanister yararlanma ?

 9. resim çizmem kötü ama normal cetvelle yapılan çizimler çoğu kişiler beğeniyor ama bu okulu kazanıp bitirdekten sonra iş bulma imkanımız ne kadar ve parası nasıl.Bunu bilen varsa söyleyebilir mi.

 10. Merhabalar,
  ben mimar olmak istiyorum,fakat yaşım 35
  bu yaş farkı nasıl telafi edebilirim,benim için artı ve eksi neler olabilir
  bana önerileriniz ne olur,
  Teşekürler

 11. düz lise mezunlarının mimarlık okuma sanları ne kadar vardır ?nasıl bir basarı gösterme ihtimalleri vardır
  ?

  1. Yetenek olmazsa olmaz ben de mimar olmak istiyorum bununla alakalı videolar izledim olmazsa olmaz diyordu profesör

   1. Dilaracım yetenek anne karnından geçmediğine göre yani doğuştan yetenekli değil hiç kimse ben mimarlık okuyorum istanbul mamara üniversitesinde orada daha cok gliştirirsin kenndini.kendine güven vazgeçme

 12. Arkadaşlar size tavsiyem internetten meslek testleri yapın kendinizden emin olun hayal gücünüze güvenin yeteneklerinizi bilin mesela çizim yeteneği olmayan bir insan bence mimar olamaz çünkü çok önemli bir altarnatif olarak kullanacaksınız. sadece mimarlık bölümünü kazanmak okumak yetmez iyi bir yere gelebilmek büyüyebilmek ve isim yapabilmek için biraz yetenek ve birazda akıl gerekmektedir .

 13. çok fazla çizim yetenegim merak ettiğim üniversitede
  detaylı bi şekilde çizim dersleri ögretiliyor mu?

  1. çok fazla çizim yetenegim merak ettiğim yok üniversitede
   detaylı bi şekilde çizim dersleri ögretiliyor mu?

 14. Arkadaşlar merhaba, lütfen bilgisi olan yanıtlasın önemli bi soru.
  Mimarlık fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi , Güzel Sanatlar Fakültesi. bu 3 fakülteninde mimarlıkk programı var evet ama fakülte isimlerinin farklı olmasının sebebi nedir ve bu fakülte ismi farklılıkları mezun olduktan sonra imza yetkilerinde sınırlama getiriyor mu ?

 15. 2 yıllık yapı ressamlığı bölümünden dikey geçişte mimarlığa geçme şansımız varmı?

Bir Cevap Yazın

Top