Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:10 | Güncel | 49 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Mimarlık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Mimarlık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Mimarlık Nedir, Mimarlık Ne İş Yapar, Mimarlık Maaşları, Mimarlık İş İmkanları, Mimarlık İş Çalışma Alanları, Mimarlık Mesleği Hakkında Bilgiler, Mimarlık Bölümünün Geleceği, Mimarlık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Mimarlık Bölümü Tercih Edilir mi, Mimarlık Tanıtımı, Mimarlık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Mimarlık Mezunları Ne İş Yaparlar , Mimarlık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Mimarlık İş Bulma Durumu

> Mimarlık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

49 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Mimarlık Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Selçuk diyor ki:

  Bu sene sınava gireceğim ve mimarlık kazanmak isiyorum.Üniversitede çizimler için ne özellikte bir bilgisayar yeterli olur?

 2. Damla diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar.Ben istanbul marmara üniversitesinde okuyorum.mimarlık öğrencisiyim ve son senem yetenek kimseye anne karnında gelmez eğer kendinize inanıyorsanız herşeyi başarabilirsiniz sadece vazgeçmeyin kendinizi geliştirin boş durup gereksiz vakit harcayacağınıza resim çizin hayalinizdeki evi çizin mesela mimarlık sayısal bir bölümdür test çözün bol bol videro izleyin.unutmayın kaybettiğinizde değil vazgeçtiğinizde yenilirsiniz…teşekkürler

 3. merve diyor ki:

  Ben lise 2 öğrencisiyim ve mimar olmak istiyorum fizik mat ve insanlarla iletişimim iyi ama biraz çizim ve sanatta geri gibi hissedyrm kendimi nasıl geliştiririm

 4. almina diyor ki:

  kısa yapın sunları ya hiç düşünmüyorsunuz ödevim için lazım!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. mira diyor ki:

  merhaba.ben mimar olmak istiyorum ama insanlarla pek iletişime geçemiyorum.çalışırken insanlarla iletişim konusunda çok sorun olur mu? cevaplarsanız sevinirim

 6. nurhan diyor ki:

  mimarlık için yetenek şart mı

 7. adem çelik diyor ki:

  Ben mimar olmak istiyorum ama atama konusunda bilgim yok. atanma sıkıntısı var mı

 8. Samet güngör diyor ki:

  Ben mimar olmak istiyorum hangi liseye gitmeliyim?

 9. Ayşe diyor ki:

  Bende mimarlık okumak istiyorum bunun için yeteneğimde var çizimde başarılıyım ama şimdi mimarların yaptığı mimari yapıları bakınca bende yapabilirmiyim ki diye düşünüyorum yani üniversitede nasıl yapıcağımızı gösterirler değil mi?en büyük hayalim mimar olmak inşallah olurum hayırlısıyla

 10. burak diyor ki:

  merabalar.. ben mimarlığı çok isteyen bi öğrenciyim ve çok küçük yaştan beri hayalimde ancak gelişen teknoloji ile mimarlar çizim olayını nasıl hayal ediyor benim hayran olduğum çizim masası üzerinde sabahlanılan, hayallerini o kağıda dökmekti şimdiki mimarlar autocad gibi programlarda mı çizim yapıyor sadece olay bundan mı ibaret artık maket falan yapmak yok mu? şimdiden teşekkür ediyorum..

  • resime diyor ki:

   Bende mimarlik istiyorum. O söylediklerini aklımda canlandırmak bile çok hoşuma gitti. Senin bileceğin bişey ister teknolojiden yaralanister yararlanma 😊

 11. onur diyor ki:

  bu iki yıllık direkgeçişmi

 12. ÖMER diyor ki:

  okul bittikten sonraki iş bulma durumu nedir yardımcı olursanız sevinirim:)

 13. Esra diyor ki:

  Bu bölümden mezun olduktan sonra iş bulma olanağı nedir devlette bilgi verir misiniz?

 14. Turgay diyor ki:

  resim çizmem kötü ama normal cetvelle yapılan çizimler çoğu kişiler beğeniyor ama bu okulu kazanıp bitirdekten sonra iş bulma imkanımız ne kadar ve parası nasıl.Bunu bilen varsa söyleyebilir mi.

 15. dilara diyor ki:

  iç mimar içinde aynı özellikler mi gerekiyo.?

 16. aylin diyor ki:

  mimarlik zor mu sizce

 17. misafir diyor ki:

  Teşekkür ederim performans ödevim için lazımdı

 18. Betül diyor ki:

  Bir mimar proje başına ortalama ne kadar para alır?

 19. havin diyor ki:

  mimarlık ta desen dersi görüyormuyuz…….?

 20. perfect diyor ki:

  cumhuriyet üniversitesinde mimarlık fakültesi var mı varsa taban puanı kaç

 21. şirin diyor ki:

  Merhabalar,
  ben mimar olmak istiyorum,fakat yaşım 35
  bu yaş farkı nasıl telafi edebilirim,benim için artı ve eksi neler olabilir
  bana önerileriniz ne olur,
  Teşekürler

 22. adem diyor ki:

  düz lise mezunlarının mimarlık okuma sanları ne kadar vardır ?nasıl bir basarı gösterme ihtimalleri vardır
  ?

 23. celil diyor ki:

  çabuk iş bulabilirmiyim mezun olduğdğmdan sonra?

 24. Kübra diyor ki:

  Ben mimarligi tercih edicim ama el yeteneğim yok ve bölüm İngilizce zorluk yaşar mıyım

  • Dilara diyor ki:

   Yetenek olmazsa olmaz ben de mimar olmak istiyorum bununla alakalı videolar izledim olmazsa olmaz diyordu profesör

   • Damla diyor ki:

    Dilaracım yetenek anne karnından geçmediğine göre yani doğuştan yetenekli değil hiç kimse ben mimarlık okuyorum istanbul mamara üniversitesinde orada daha cok gliştirirsin kenndini.kendine güven vazgeçme

 25. berkan ersan diyor ki:

  Arkadaşlar size tavsiyem internetten meslek testleri yapın kendinizden emin olun hayal gücünüze güvenin yeteneklerinizi bilin mesela çizim yeteneği olmayan bir insan bence mimar olamaz çünkü çok önemli bir altarnatif olarak kullanacaksınız. sadece mimarlık bölümünü kazanmak okumak yetmez iyi bir yere gelebilmek büyüyebilmek ve isim yapabilmek için biraz yetenek ve birazda akıl gerekmektedir .

 26. ayşe diyor ki:

  ya ben mimarlık okumak istiyorum net bi şekilde maaşlarını bilen ver mı?

 27. sinem diyor ki:

  çok fazla çizim yetenegim merak ettiğim üniversitede
  detaylı bi şekilde çizim dersleri ögretiliyor mu?

  • sinem diyor ki:

   çok fazla çizim yetenegim merak ettiğim yok üniversitede
   detaylı bi şekilde çizim dersleri ögretiliyor mu?

  • fano diyor ki:

   üni. cizim konusunda gerekli olan seyi veriyorlar bide sizin kişisel becerinize kalmıs bişey

 28. cHnca diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba, lütfen bilgisi olan yanıtlasın önemli bi soru.
  Mimarlık fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi , Güzel Sanatlar Fakültesi. bu 3 fakülteninde mimarlıkk programı var evet ama fakülte isimlerinin farklı olmasının sebebi nedir ve bu fakülte ismi farklılıkları mezun olduktan sonra imza yetkilerinde sınırlama getiriyor mu ?

 29. Gizem diyor ki:

  Mimarlık bölümünü hangi üniversitelerde okumak daha avantajlı olur

 30. sercan diyor ki:

  2 yıllık yapı ressamlığı bölümünden dikey geçişte mimarlığa geçme şansımız varmı?

 31. utku can diyor ki:

  güzel bir bilgi olmuş bu siteyi yapanlara tebrik ederim:)

 32. eda diyor ki:

  mimarlık maaşları ne kadar

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar