Milli mücadele yıllarında güney cephesinin savunulmasında kuvayi milliyenin rolü nedir

Bu yazımıda sizlere milli mücadele yıllarında güney cephesinin savunulmasında kuvayi milliyenin rolü kısaca nedir konusunda yardımcı olacağız.

Milli mücadelenin ilk başladığı cephe, güney cephesidir. Fırat nehrinin doğusunu İngilizler, Adana yöresini Fransızlar işgal etmiştir. İngiltere ileri dönemlerde, Maraş, Urfa ve Antep’i Fransa topraklarına bırakmıştır.

Fransızlar Ermenilerle işbirliği yapmış ve Ermenilerden oluşan jandarma birlikleri kurmuştur. Bu birlikler Mısır ve Suriye’de yaşayan Ermenilerden oluşmuştur. Fransızların işgalinde Ermeniler de önemli rol oynamıştır.

Bu olaylara karşı durmak adına örgütlenen Kuvayı Milliye ve Temsil Heyeti birlikteliği Maraş, Urfa, Antep ve Çukurova’yı düşmandan temizlemişlerdir.

Güney cephesinde özetle Kuvayi Milliye, Ermeni ve Fransızlara karşı savaşmıştır. Milis kuvvetler daha sonra buradaki isyanları bastırmış ve Temsil heyeti tarafından da kuvayi milliyenin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmıştır. Savaşlar genelde arazi yerine şehir savaşları olmuştur. Bu topraklara daha sonra, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa isimlerinin verilmesi bundan ötürüdür.

Yazımızda milli mücadele yıllarında güney cephesinin savunulmasında kuvayi milliyenin rolü nedir sorusunun cevabını sizlere anlatmaya çalıştık. Yorumlarınızı sitemize ekleyebilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.