Kan Bağışının Önemi Nedir

Kan bağışının önemi nedir hakkında bilgi kısaca

Tüm dünya için kan bağışı oldukça önemlidir. İnsanların ihtiyaç duyduğu kan bulunamadığı takdirde ölümler olabilmektedir. Kimin ne zaman kana ihtiyacı olduğu bilinmemektedir. Her an herkesin başına gelebilecek küçük bir kazayla kan kaybı yaşanabilir ve kan ihtiyacı doğabilir. Kan bağışı belirli süre zarfında yapılıp kullanılmalıdır çünkü bir süre sonra bağışlanan kan kullanılamamaktadır. Ülkemizde de kan bağışı yapanların sayısı oldukça azdır.

Kan bağışı ile kandan bakılarak teşhis edilen problemleri öğrenebilirsiniz. 1 litre kan verdiğinizde kanınızda bir hastalıkla ilgili belirti bulunduğunda bu durum telefonla bildirilmektedir. Kızılay bağışlanan kanları toplayarak kan merkezlerine göndermekte ve ihtiyacı olanlara transfer etmektedir.

Düzenli kan bağışı yapan insanların sayısı oldukça az olduğundan gereken kan bulunamamaktadır. Oysa kan vermek sadece ihtiyacı olanın yararına değil kan veren kişinin de yararınadır. Vücut kan verince rahatlar ve bazı değerler dengelenir. Kan bağışı konusunda herkes bilinçlenmeli ve bir insan yılda ortalama 3 kez kan vermelidir.

kan_bagisi

Kan Bağışının Önemi Nedir Vikipedi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

15 yorum

  1. Teşekkürler boyle bir şey için ogretmenden 3 yıldız aldım dahada çok şeyler yapın ve gelişin mesala sosyal dersinde matematikden falan ama beni tavsiyem bence devam edip siteyi geliştirin tekrar thank you tşk :))

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.