Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2018

İngiltere Yerleşim Birimlerinin Eski Adı

İngiltere’de, Kent iline bağlı (ıcounty) Gravesham ilçesinde (district) yer­leşmedir. Thames Irmağının sağ kıyısında, Londra’nın doğusunda yer alır.

Yerleşmenin 3 km batısında Swanscombe kafatasının bulunması, yörede insan yerleşi­minin Büyük Buzularası Çağa değin indiğini göstermektedir. Gravesend, Domesday Ki- tabı’nda (1086; Kıyamet Günü Kitabı), ırmak kıyısında limanı bulunan Gravesham olarak geçer. 14. yüzyılda Londra’ya ırmak üzerinden yolcu taşımada yeni haklar kaza­nan Gravesend, pek çok ünlünün Londra’ ya geçerken uğradığı bir yer oldu. 1617’de burada ölen Amerikan Yerli “prenses”i Pocahontas, St. George Kilisesi mezarlığına gömülüdür. Amerika’daki Maryland kolo­nisinin ilk valisi olan Leonard Calvert de 1633’te buradan yola çıktı.

d-ingiltere

Irmakta yolcu taşımayla ilgili bazı yönetsel işlevlerini hâlâ sürdüren Gravesend, günü­müzde bir İngiliz gümrük kapısını, Lon­dra Sağlık İdaresi Limanı’nı ve Thames’de araçlara kılavuzluk eden Trinity House pilotlarının merkezini barındırmaktadır. 19. yüzyılda plajların yanı sıra Kraliyet Teras Rıhtımı’nın ve çeşitli parkların açılmasıyla önemli bir gelişme sağlayan yörenin sanayi­si hâlâ Thames’le yakından bağlantılıdır; başlıca sanayiler kâğıt ve çimento üretimi, gemi onarımı ve makine yapımıdır. Nüfus (1981) 53.638.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul