Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2018

İlahiyat Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İlahiyat bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İlahiyat Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İlahiyat Bölümü Tanıtımı:

İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında, vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler.

Programın Amacı: İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İlahiyat fakültesinde Arapça Kur’an-ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfı vardır. Hazırlık sınıfından sonraki yıllarda ise Kur’an-ı Kerim’in yorumu (Tefsir), Hz. Peygamber’in sözlerinin yorumu (Hadis), İslam hukuku, din felsefesi, dinler tarihi, din sosyolojisi ve din psikolojisi gibi lisans dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler: İlahiyat fakültesine girmek isteyen bir kimselerin, üstün bir genel akademik yeteneğe, özellikle de sözlü düşünme yeteneğine, düşüncelerini, başkalarına aktarma gücüne sahip, felsefe, sosyoloji, psikoloji, özellikle sosyal psikoloji ve tarihe meraklı ve bu konularda iyi yetişmiş belleği güçlü olmaları gereklidir. Bu alanda çalışacak kimselerin ayrıca sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, öğrenmeye istekli olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre “Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni”, “Müftü” veya “Vaiz” olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar. Müftü, bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin, imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir; gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur; bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler; halkın dini konulardaki sorularını cevaplar; halka yararlı birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz, camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar, yani vaaz verir.

Çalışma Alanları: Halen ilahiyat fakültesi mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta, bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta, küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulları açılması, ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak, müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.

İlahiyat Nedir, İlahiyat Ne İş Yapar, İlahiyat Maaşları, İlahiyat İş İmkanları, İlahiyat İş Çalışma Alanları, İlahiyat Mesleği Hakkında Bilgiler, İlahiyat Bölümünün Geleceği, İlahiyat Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İlahiyat Bölümü Tercih Edilir mi, İlahiyat Tanıtımı, İlahiyat Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İlahiyat Mezunları Ne İş Yaparlar , İlahiyat Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İlahiyat İş Bulma Durumu

İlahiyatçı Maaşları Ne Kadar Öğrenmek İçin Tıkla

> İlahiyat Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. a dedi ki:

  Arkadaşlar anadolu lisesi 12. sinif öğrencisiyim ve sayısaldayım artık eşit ağırlığada geçemem sizce sayisaldan ilahiyat kazanabilir miyim? Kimse bana güvenmiyor. Yapamazsın olmaz diyor bense kazanip herkesi şaşırtmak istiyorum.

  1. Esra dedi ki:

   Sayısalcıysan rahatlıkla sözeli de yapabilirsin bence az bi gayret ve yorumlama gücün varsa tamamdır yaparsın bence kardeşim.

  2. Anonim dedi ki:

   selamün aleyküm kardeşim ben de anadolu lisesi 12.sınıf öğrencisiyim sayısaldayım şükür ki böyle düşünen bir ben değilmişim…ben de ilahiyat istiyorum ve bu yüzden tüm derslere çalışacağım.e o zaman niye sayısalda kendini harcıyosun diyenlere cevaben “sayısalı çok seviyorum ve sayısal bilgileriyle bazı dini hükümler daha güzel açıklanıyor yani sayısal ve dini bütün görüyorum onlar ayrılmaz bi ikili artı yaşadığımız devrin sayısal bilimle dini bilimleri harmanlayan öğretmenlere ihtiyacı var”diyeceğim Allah yolumuzu açık etsin selametle…

  3. Merve iba dedi ki:

   Tabiki de olur niye olmasın fen lisesinde okursan bile ilahiyat da okuyabilirsin sen kendine güvendiğin sürece herşeyi başarabilirsin kimseyi dinleme onlar için değil kendin için oku😉

 2. Ahmet dedi ki:

  2018 ilahiyat için matematik gerekir mı

  1. Mine dedi ki:

   Tyt de temel turkce ve temel matematikten sorumlu oldugumuz icin tyt de temel matematik oluyor ve yks de yani ikinci oturumda sozel olarak nitelendirdigimiz tarih cografya felsefe ve bes soruluk din sorulari ve ayrica edebiyat gereklidir

 3. Tülin dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık ilahiyat okuyunca ne olunuyor bilen varsa yardımcı olabilir mi

 4. B dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık ilahiyat okuyunca ne olunuyor bilen varsa yardımcı olabilir mi

 5. Arslan dedi ki:

  ilahiyat Okumak istiyorum son sinif sayisaldayim bu yil ne yapmam gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim

  1. fatma dedi ki:

   İlahiyat bölümü sözelden alıyor. Sözelde yapmanız gerekecek bu sene ki sınavda

   1. Cansu dedi ki:

    Sağlığa gideblmek için yerinde olmak isterdiimm

 6. Hande dedi ki:

  Eşit ağırlıktan ilahiyata gidebilir miyim ?

  1. filiz dedi ki:

   Evet gidilebiliyor çünkü bende son sınıf eşit ağırlıkcıyım ve ilahiyatı istiyorum Allahın izniyle butun muslumanlar istedigi bolume gitsin bende inşllh

   1. filiz dedi ki:

    Sozel daha iyi bence tarihine ve sosyal bilimine guveniyorsan kacirma derim

 7. Anonim dedi ki:

  Selamun aleykum ben ilahiyat düşünüyorum acaba ne kadar okul puanı geliyor

  1. Esra dedi ki:

   Aleyküm selam kardeşim. 100 üzerinden hesaplanan diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) oluşturulmaktadır. Dolayısıyla en düşük diploma notu olan 50 için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olmaktadır. Diploma notu 50’nin altında olan adayların diploma notları da 50 olarak değerlendirilmektedir. :)

 8. Sümeyye dedi ki:

  Arkadaslar ilahiyat için sözel mi secmeliyim eşit ağırlık mi

  1. filiz dedi ki:

   Her ikisindende gidebilirsin ama mesela sinava gidiginde sozelin yuksekse oyle ilahiyata gidebiliyorsun sayisalin yuksrkse gidemiyorsun arastirmalarima gore oyle

 9. aysenur dedi ki:

  ben ilahiyat ingilizce bölümünü okumak istiyorum arapça dersi görcekmiyim

  1. Anonim dedi ki:

   Hocanfan ogren guzel yoldasin kardesim 🌹

 10. ali dedi ki:

  selamun aleyküm ben şuan meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. ilahiyat fakültesine gitmek istiyorum din kültürü öğretmenliği.ama geçiş şuan nasıl bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim….

 11. fatma dedi ki:

  Arkadaşlar selamünaleyküm birşey soracaktım sizlere. İlahiyat dersleri zor mu yani kuran okunuyor mu derste? Hazırlık sınıfı nasıl oluyor? Bilgi verebilir misiniz lütfen? Şimdi den teşekkür ederim.

  1. Anonim dedi ki:

   Hangi dersler kolayki ama calisirsan yapbilirsin

  2. Mine dedi ki:

   Ilahiyat bes yillik ilk yil hazirlik bölümu ve ilahiyat fakultesi zor yani. Kuranin cogu yerini ezberliyosun okuman purizsuz ve yanlissiz butun kuraallara uygun okunuyor ve bunu yaparken ogreniyosun zaten. Dinimizde ne varsa ogreniyosun acikca .

 12. ümitvâr dedi ki:

  Arapça öğretmenliği olarak çalışabilir miyim mezun olduktan sonra

  1. Yunus emre dedi ki:

   İ.H.L Okullarda ders verebiliyorsun biliyorum.

 13. gül dedi ki:

  Ben ilk tercihimi erzurum ilahiyattan yana vermiştim ve ilk tercihim geldi bütün işlemleri internet üzerinden yapıldığını öğrendim 2.tercihlerde eskişehiri verirsem gelir mi???

 14. Ayşenur dedi ki:

  Ben ilahiyat kazandim ama hazırlık okuma konusunda kararsizim imam-hatip mezunuyum ordan bilgilerim var sizde napmaliyim

  1. Yunus emre dedi ki:

   Selamun Aleyküm. Bence okumalısın. Çünkü verilen bilgiler önemli olanları sadece. Detaylı ayrıntı istiyor Arapça eksiğin olursa ileride proglem çıkarabilir. Ama karar senin.

  2. muhammed dedi ki:

   hazırlık arapça yani hazırlıgı gecmen için arapçanın ıyı olması lazım

 15. Malatyalı dedi ki:

  Sıralamam 207 bin en kötü ya da en uç üniversite gelir mi??

 16. Ilahiyatci dedi ki:

  Siralama 55 bin ilahiyat gelirmi

 17. Üsame dedi ki:

  Arkadaşlar açıktan 2 yıllık istiyorum puanım 236 bana gelirmi ya lütfen birisi yazsin acil

  1. filiz dedi ki:

   Yani gelir diye biliyorum

 18. ferhat dedi ki:

  Sa.arkadaşlar benim siralamam 37 bin de ilahiyat istiyorum amaanadolu lisesi mezunuyum ilahiyatin dersleri cok zormu yapa bilirmiyim cok kararsizim.yoksa okul oncesi ogretmenligine mi gideyim

  1. Anonim dedi ki:

   Kardeşim ben de okul öncesi istiyorum ama çekiniyorum hep kızlar mı var bölümde gitsem mi

  2. Ümit dedi ki:

   Biraz yoğunlaşırsan her türlü üstesinden gelebilirsin. Belki Arapça yorabilir. Baya kuralı olan bir dil. He bana sorarsan ingilizceden daha kolay. İş sende başlar ve sende biter. Tamamen sana bağlı.

 19. Ayşe dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum ilahiyat okursam zorlanır mıyım arapçam hiç yok ,yardımcı olursanız sevinirim

  1. ozlem erdogan dedi ki:

   okuyan arkadaşlar var ilgin varsa yaz derim önü açık

 20. Emine Özdemir dedi ki:

  Arkadaşlar ilahiyat 2 yıllık bölümü için puan nelerdi

 21. Emine Özdemir dedi ki:

  Ilahiyat bölümü ts 2 den alınır mı

 22. Anonim dedi ki:

  İki yıllık ilahiyat tercih için ts1 puanının kaç olması gerekiyo bilen varsa yazsın lutfeen

  1. Anonim dedi ki:

   Ben puanın bi önemi yok diye biliyorum sıralama önemli

 23. Mutlu dedi ki:

  TS1 puanım 331 sıralamam125796 ilahiyata gidebilirmiyim arkadaşlar lütfen acil yardım edebilirmisiniz

  1. Anonim dedi ki:

   İlahiyat 85 binle kapatacak malesef

  2. Anonim dedi ki:

   Bu puanla girebildınız mi ilahiyata bende aynı puanı almıştım

 24. Yusuf dedi ki:

  Imam hatip mezunuyum 267 ile yerlesirmiyim ihtimal varmi

 25. Ertuğrul dedi ki:

  Ben din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği okumak istiyorum bunun için ilahiyatamı gitmek gerekiyor, yoksa ayrı bir bölümmü var bunun için

  1. Anonim dedi ki:

   İlahıyata gitmen gerekiyor. Din kültürü öğretmenliğini geçen yıl ilahiyatın içine aldılar.

 26. Kader dedi ki:

  Arkadaşlar ben 171.deyim hangi ilahiyat bana gelir lütfen yardımcı olun

  1. Anonim dedi ki:

   Yerlesemessin en kotu 70 binle kapatir

 27. Elif dedi ki:

  Arkadaslar 240bin barajı ilahıyat icin geçerli midir acil yazarsanız sevinirim

  1. Anonim dedi ki:

   Elifcim ilahiyat için geçerli değilmiş

 28. Fatma dedi ki:

  Sıralamam 1015 Marmara ilahiyat gelir mi?

 29. Fatma dedi ki:

  Sıralamam 1015 Marmara ilahiyat gelir mi ?

 30. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar benim sıralamam 60bin illahyata yerleşirmiym

 31. Erdi dedi ki:

  Selamün aleyküm. Şuanda iki yıllık ilahiyat önlisans okuyorum önlisansı bitirince dgs ye girip iki yıl daha okusam ilahiyat fakültesi mezunu mu sayılırım.

  1. Anonim dedi ki:

   Olursun kardes

 32. Anonim dedi ki:

  Açıköğretim imamhatip mezunuyum bu yıl açıktan 2yıllık ilahiyat için ygs ve lys ye girdim nasıl bi hesaplama yapılacağı konusunda bilgisi olan varmı acaba?

 33. Hilalx dedi ki:

  İlâhiyat TS1 sırlaması nasıl olur ? Şuan YGS sıralamaları var ? Lys olunca sırlama çok düşer mi? Mesela 50 binle alam kaça düşer? Bilgilendirirsnz mutlu olurum teşekkürler.

 34. ömer dedi ki:

  ben TM de okuyorum. ilahiyata TS olarak girebilirmmiyim. bide YGS lys de matematik yapmama gerek var mi

  1. Yahya kcm dedi ki:

   Ilahiyata gideceksen matematik gerekmez lys de ama ygs de türkçe ve sosyalın yanında yaparsan ek olarak puanının artar ama bana bakarsan sosyale çalış çünkü ygs de matematiğin fazla bir etkisi yok ilahiyata yani sözele ona bakarsan sosyale ve matematoge çalışman yeterli lys de ise lys 3 ve 4 girmen yeterli

 35. Anonim dedi ki:

  Meraba arkadaşlar bilginiz varmı ortayin yeni bitirdim hafırtına kaydederek kendimi bitirdikten sonra nuversitede okumak gerekiyormu

 36. Murat dedi ki:

  Ilahiyat okumak istiyorum ama seçtiğin bölüm eşit ağırlık sözele geçmek mantıklı olur mu ve ilahiyat okursam işsiz kalırmiyim

  1. Seyhan dedi ki:

   Kalmasın ama imam hatip okuyan bir öğrenci bile çok zorlaniyor kuzenim imam hatip okumasına rağmen öniversiteyi bırakmayı döşünüyor dersleri ağır

   1. Murat dedi ki:

    Peki eşit ağırlıkta kalmak iyi Olur mu

 37. Murat dedi ki:

  ilahiyat okumak istiyorum seçtiğin bölüm eşit ağırlık ama bir yandan da korkuyorum işsiz kalırım diye ne dersiniz

  1. Yahya kcm dedi ki:

   Dersleri zor ama açıkta kalmazsın haberin olsun ve hiçbir sey bu zamanda basit değil basit olan şeyde bir işe yaramaz

 38. Kader dedi ki:

  Ygs 4 puanım 320 siralamam 136bin ve lysde gireceğim Çorum Hitit üniversitesi ilahiyata kolay yerleşebilir miyimm?

 39. Sorgucu Meleği dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben ihl mezunuyum ygs3puanım 222 2 yıllık açık öğretim ilahiyat istiyorum lys mecbur mu?kesin bilgisi olan cevap verebilir mi lütfen!

  1. Çatlak profösör dedi ki:

   Açıktan okuyanlar ygs puanıyla girer

  2. Hacı abi dedi ki:

   Mecbur değil ygs ile alıyor açıkögretim

  3. Anonim dedi ki:

   2yıllık açıktan ilahiyat okumak istiyorsanız lys gerekmez

 40. Sorgucu Meleği dedi ki:

  Merhaba ben 2016 ilahiyat bölümü mezunuyum 2 yıllık açık öğretim ilahiyat bölümü içinde lys gerekli mi?

  1. Çatlak profösör dedi ki:

   Gerekmiyor

 41. Eylul dedi ki:

  Merhaba lar ben imam hatip lisesi mezunuyum dört sene oldu şimdi kpss girdim halk eğitim lerde hocalık yapmak istiyorum. Ikı yıllık da ilahiyat okumak istiyorum sadece ygs yeterli mi acaba bu konuda bilgisi olan var mi

  1. hafız dedi ki:

   hayır kardeşim artık lys ile alım yapılıyor

 42. nur dedi ki:

  İlahiyat bolumu için hangi sınava girmeliyiz

  1. hafız dedi ki:

   ygs ve lys

   1. Ebru dedi ki:

    merhaba arkadaslar ben meslek lisesi son sınıfım lys ye hazırlanıyorum ilahiyat istiyorum
    cok zorlanırmıyım
    Ve kesinlikle 5 yılmı okumam lazım bilgisi olan yazabilirmi

    1. Mü'min Kardeş dedi ki:

     Düz liseden gelen çok oluyor.Çalışırsan zorlanmazsın.Ayrıca Bi kaç şehirde hazırlık sınıfı zorunlu değil.Bunlardan biri de Osmaniye.Benim okuduğum il.

  2. -genç ilahiyat - dedi ki:

   önceden ygs 4 ile alınıyordu şimdi ise ts1′ den alıyor ayrıca tercih yapmak için de sıralama en 200000(iki yüz bin) de olmalı.

   1. Seda dedi ki:

    Ben 128 bindeyim sizce Gelirmi çok korkuyorum gelmez diye

  3. بايرام dedi ki:

   arkadaşlar öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum…
   yorumları okudum ve bildiklerimi sizinle paylaşmak istedim umarım faydalı olur.
   mesela ilahiyat önceden ygs 4 ile alınıyordu şimdi ise ts1′ den alıyor ayrıca tercih yapmak için de sıralama en az 200000(iki yüz bin) de olmalı. Aynı zamanda bazı ilahiyat fakülteleri 4 yıllık eğitim verirken (arapça hazırlık olmadan) bazıları da 4+1arapça hazırlık eğitimi vermektedir. (İÖ) gece eğitim almak isteyenlerin de fakülteye belli bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor. Aynı şekilde bu yıl imam hatip liseleri için de ek puan uygulaması tekrardan getirildi. Allaha emanet olun ☺

   1. Abdullah dedi ki:

    Merhabalar Bayram kardeşim benim bu senin üzerine sorum olacak.Cevaplarsan çok memnun olurum.Ben mezunum ve YGS ve LYS sınavlarına girdim ve ilahiyat düşünüyorum ayrıca bende imam hatip mezunuyum.Bu sene ekstradan meslek liseliler ek puan geleceğini söylüyorsun.Acaba bana da ek puan verilir mi.Gecen sene kalkmıştı ek puanlar çünkü.Saygılat…😃

 43. Anonim dedi ki:

  Çok sağolun kızlar

 44. esat dedi ki:

  Merhabalar.bu soruyu uzun zamandır araştırıyorum ama kesin bir cevap bulamadım. İlahiyat fakülteleri artık LYS ile mi alacak?.cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Esat dedi ki:

   Arkadaşlar selamünaleyküm. 15 gün falan oldu bu soruyu bilen varsa söyleyebilir mi acaba? İlahiyat artik lys’den mi alacak? Teşekerler şimdiden.

   1. Anonim dedi ki:

    Evet LYS 3 ve 4 sınavlarına girip ts1 puan türünden tercih yapacaksiniz

   2. Erva dedi ki:

    Ve aleyküme selam

 45. Ali dedi ki:

  İlahiyat lys kaçtan alıyor

  1. Yahya kcm dedi ki:

   lys 3 ve lys 4 e giriceksin ordan ts1 ve ts2 puanın hesaplanacak ordan ts1 ile gideceksin

 46. fatma dedi ki:

  Merhaba.ben liseyi bitirdikten sonra on sene ara verdim ve suan aciktan ilahiyat okuyup dinimiz adjna birseyler yapmak istiyorm kur an kursu hocaligi vs.iki yillik yeferli mi.ayrica yuz yuze egitim almadan sadece sinavlara girerek mezun olabilir miyim ve lys ye girmem gerekli mi.yardimci olursaniz cok sevinjrim.Simdiden tesekkurler

 47. Gulbahcesi dedi ki:

  Ben imam hatip öğrencisiyim arapça azda olsa var kuran var ama ben kuran kursu hocaligi ve vaizelik konusunda kararsizim

  1. kardelen dedi ki:

   Zaten sen disardan ucretli olarak kuran kursu hocaligi ypblrsin

  2. Anonim dedi ki:

   kuran hocasi olmak daha iyi

 48. Ebru dedi ki:

  Selamun aleykum ben fransada okudum lise mezunuyum bu sene universitedeyim ama turkiyede ilahiyat okumak istiyorum ilahiyata yazilmam ve hatta oraya kabul olmam icin ne yapmaliyim biri bana yardimci olabilirli

  1. ECE dedi ki:

   YÖK’ten gelen açıklamaya göre ilahiyat ikinci aşamadan yani lysden alınacaktır. Bilginize…
   Ben sene 2018 ygs giriş yapacağım.

  2. Anonim dedi ki:

   Diyanete başvur derim. Diyanet yurt dışında yaşayan öğrencilere burs veriyor.

 49. Hazal dedi ki:

  İlahiyat için ygs de tm mi onemli ts mi ???? Sozelim fazla iyi değil sayısaldan girebilirmiyim ?

  1. . dedi ki:

   TS önemli. LYS 3 ve 4 e girmelisiniz. Eğer edebiyat ve coğrafyayı iyi yaparsan iyi bir puan elde edebiirsin

 50. emine dedi ki:

  Arkadaslar ben suan anadolu lisesinde sayısal bölümde okuyorum.ilahiyat istiyorum.sizce ne yapmalıyım

  1. Süm dedi ki:

   Ben lise son öğrencisiyim şu an geçen sene sayısal bolumundeydim ilahiyat istiyordum ve ygs4 yani sozel bölümle aldığı için sayisal bölümü bana yardımcı olmayacaktı puan konusunda şimdi sozele değilde eşit ağırlık bölümüne geçtim ve çok memnunum.. ilahiyat istiyorsan sosyal yapman gerekiyor fen değil.. bölümünü değiştirmeniz tavsiye ederim veya sayısal da derslerin iyi ise o bölüm mesleklerine yonelmelisin..

  2. İrem dedi ki:

   Bence kesinlikle bölümüne uygun birşey seç sayısalı herkes yapamaz sen yapıyorken o yönde birşeyler seç malum herkes artık ilahiyat okuyabiliyor. Ülkenin dini açıdan gelişmeye ihtiyacı varsa bilim alanında da gelişmeye ihtiyacı var…

   1. Nisa dedi ki:

    Bu bölümde yogunlaşmalısın bence çünkü ilim bilim herşeyi ogrenecegin yer ilahiyat fakültesidir Allah yolunu açık etsin inşallah

 51. Omer faruk dedi ki:

  Arkadaşlar 12.sınıf öğrencisiyim anadolu lisesi’nde okuyorum ilahiyat ıstıyorum arapçam yok kuran az cok var sizce okuyabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hacı abi dedi ki:

   Endüstri meslek çıkışlıyım derslerim çoğu imamhatip lilere 10 basar çalışırsan bölüm birincisi bile olursun

 52. Mel dedi ki:

  2yıllık açıktan ilahiyat okuduktan sonra öğretmenlik, kuran kursu hocası yapılabilir mi ?

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları