11:14 am - Salı Aralık 6, 2016

İlahiyat Bölümü Nedir Tanıtımı

Salı, 5 Nisan 2016, 18:08 | Güncel | 539 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İlahiyat bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İlahiyat Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İlahiyat Bölümü Tanıtımı:

İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında, vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler.

Programın Amacı: İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İlahiyat fakültesinde Arapça Kur’an-ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfı vardır. Hazırlık sınıfından sonraki yıllarda ise Kur’an-ı Kerim’in yorumu (Tefsir), Hz. Peygamber’in sözlerinin yorumu (Hadis), İslam hukuku, din felsefesi, dinler tarihi, din sosyolojisi ve din psikolojisi gibi lisans dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler: İlahiyat fakültesine girmek isteyen bir kimselerin, üstün bir genel akademik yeteneğe, özellikle de sözlü düşünme yeteneğine, düşüncelerini, başkalarına aktarma gücüne sahip, felsefe, sosyoloji, psikoloji, özellikle sosyal psikoloji ve tarihe meraklı ve bu konularda iyi yetişmiş belleği güçlü olmaları gereklidir. Bu alanda çalışacak kimselerin ayrıca sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, öğrenmeye istekli olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre “Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni”, “Müftü” veya “Vaiz” olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar. Müftü, bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin, imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir; gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur; bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler; halkın dini konulardaki sorularını cevaplar; halka yararlı birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz, camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar, yani vaaz verir.

Çalışma Alanları: Halen ilahiyat fakültesi mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta, bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta, küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulları açılması, ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak, müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.

İlahiyat Nedir, İlahiyat Ne İş Yapar, İlahiyat Maaşları, İlahiyat İş İmkanları, İlahiyat İş Çalışma Alanları, İlahiyat Mesleği Hakkında Bilgiler, İlahiyat Bölümünün Geleceği, İlahiyat Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İlahiyat Bölümü Tercih Edilir mi, İlahiyat Tanıtımı, İlahiyat Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İlahiyat Mezunları Ne İş Yaparlar , İlahiyat Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İlahiyat İş Bulma Durumu

İlahiyatçı Maaşları Ne Kadar Öğrenmek İçin Tıkla

> İlahiyat Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

539 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İlahiyat Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. emine diyor ki:

  Arkadaslar ben suan anadolu lisesinde sayısal bölümde okuyorum.ilahiyat istiyorum.sizce ne yapmalıyım

  • Süm diyor ki:

   Ben lise son öğrencisiyim şu an geçen sene sayısal bolumundeydim ilahiyat istiyordum ve ygs4 yani sozel bölümle aldığı için sayisal bölümü bana yardımcı olmayacaktı puan konusunda şimdi sozele değilde eşit ağırlık bölümüne geçtim ve çok memnunum.. ilahiyat istiyorsan sosyal yapman gerekiyor fen değil.. bölümünü değiştirmeniz tavsiye ederim veya sayısal da derslerin iyi ise o bölüm mesleklerine yonelmelisin..

 2. Omer faruk diyor ki:

  Arkadaşlar 12.sınıf öğrencisiyim anadolu lisesi’nde okuyorum ilahiyat ıstıyorum arapçam yok kuran az cok var sizce okuyabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 3. Mel diyor ki:

  2yıllık açıktan ilahiyat okuduktan sonra öğretmenlik, kuran kursu hocası yapılabilir mi ?

 4. sümeyye diyor ki:

  11. sınıf öğrencisiyim imamhatip sayisal bolumu okuyorum ilahiyat bolumu istiorum sayisaldan zor olurmu

  • aylinAdınız ... diyor ki:

   ilahiyat ygs4 den alıyo yani sözel bnde 11 de sayısaldaydım ilahiyat istediğim için sözele geçtim. bnce zor olur çünkü ygs 4 bölümün %40 ı sosyaldan alıyor sosyal önemli sözel için tabi türkçede

 5. Eda diyor ki:

  Ben lise 1 deyim ilahiyat okumak icin esit agirlik mi sececegim yoksa sözel mi ?

 6. Serhat diyor ki:

  İki yıllık dıştan ilahiyat 4 e tamamladıktan sonra din kültürü öğretmeni olabilirmi

 7. MÇal diyor ki:

  ben Malatyada yaşıyorum İnöünü Üniversitesınde ilahiyat birinci öğretim yazıyor sadece birinci öğretim mı var acaba birinci öğretim olunca noluyor

 8. esma diyor ki:

  İlahiyat tan bayan mesleği? ( öğretmenlik dışında) . şimdiden teşekkür ler

 9. Halime Büşra Aktan diyor ki:

  Merhaba ben dil bolumu okuyorum suan son sinifim bolum degistirme imkanim yok ama ilahiyat secebilme imkanim var mi merak ediyorum

 10. İrem diyor ki:

  İlahiyat tmye mi geçti öyle duyumlar aldım bilgisi olan var mı

 11. sevda diyor ki:

  İlahiyat okumak icin ygs den kac puan almak gerekiyor ?

 12. sevda diyor ki:

  Ben 11. Sınıfa geçtim imam hatip okuyorum cok güzel hedefim din külturu öğretmeni olmak kac puan almam gerekir ygs den

  • OZKAN diyor ki:

   ygs4 den en az 330 alırsan okursun doğu şehirlerinde.350 puan üstü alırsan batı şehirlerinde de okursun.400 falan alırsan istanbul ve ankarada okursun rahatlıkla.

   • Ebru diyor ki:

    pekı ben çocuk gelişim bölümü 12. sınıfım ilahiyat istiyorum ygs4 ten diyelimki 360 aldım tekrar lys ye girmem mi gerekiyor

 13. i.h.g diyor ki:

  ben 12. sınıfım ilahiyat okumayı hedefledim arapçam kuranım da var eğer kazanırda gidersem inşaallah ünv. kaç sene ya tam olarak bilen söylüycek olan yok mu

 14. Yiğit diyor ki:

  Ilahiyat secersem orta okulda d.kulturu dersi verebilirmiyim yAni orta okulu secimi bana mi bagli

 15. NİSA diyor ki:

  aöl lisesinde okuyanlar üniversiteye örgün olarak gidebilyorlarmı ?
  ben kuran kursunda kalıyorum bu yüzden aöl e yazıldım ama üniversiteyi örgün okumak istiyorum

  • esma diyor ki:

   ben aöl mezunuyum tatlim ve bu yil çukurova universitesi ilahiyat fakultesini kazandim :-)
   tabiki sende kazanip okuyabilirsin

   • sevda diyor ki:

    Kazanmak için kac puan almak gerekiyor bende imam hatipe gidiyorum

    • BerkAdınız ... diyor ki:

     350 civarında bir puan alırsan genellikle doğu illerimizde ilahiyat fakültelerini tutturursun. 400 ve üstü bir puan yaparsan batı illerinde İlahiyat Fakültelerinde eğitim alabilirsin.

 16. Esra diyor ki:

  İlahiyat fakültesini Arapça okumak hakkında bilgi verir misiniz? Yani normalden farkı nedir? Sadece ders mi Arapça işleniyor yoksa kaynaklar da mı farklı? Neler kazandırır?

  • İmam Hatipli Genç diyor ki:

   Hadis, Kuranı Kerim gibi derslerde arapça metinler vardır. Türkçe kısımlarda vardır. Bu yüzden %25 arapçadır ilahiyatın.

  • enes diyor ki:

   ben ilahiyat okuyorum aynen sizin gibi dusunuyordum fakat isin icine girdiğiniz zaman. cok farkli seylerle karsilasiyorsunuz. arapça pratik bir sekilde ve kendinizi doģru bir sekilde ifade etmeniz gerekmektedir. farkli olan bu sadece pratik gerekiyor

 17. bircan diyor ki:

  Merhaba Anadolu lisesi mezunuyum ilahiyat okumak istiyorum.İlahiyat zor çok mu zor bilgi verir misiniz TEŞEKKÜRLER

 18. bircan diyor ki:

  Arkadaşlar Anadolu lisesi mezunuyum ilahiyat okumak istiyorum zorlanır mıyım ilahiyat çok mu zor bilgi verir misiniz şimdiden teşekkürler.

 19. leyla diyor ki:

  Mrb açik lise mezunuyum . ygs 3 le 153 puanla ilahiyt okunabiliyor mu bilen varmi arkadaslar?

 20. Gizli diyor ki:

  Ygs 4 puanim 312 ama siralamam 46 bin ilahiyat okuyabilir miyim?2015 mezununuyum.

 21. Ümmü diyor ki:

  Ygs4 puanim 360 civarı açık öğretim olarak istediğim uni.ye gidebiliyo muyum yoksa belli başlı uni.ler mi aliyo sadece. Mesela dicle de okuyabilir miyim? puanın yüksek olduuna bakmayın sıralama tutmuyo

 22. Ömer diyor ki:

  Ygs 4 üm lys le birlikte 244 herangi bir ilahiyat fakültesine gidebilirmiyim

 23. Betül diyor ki:

  Arkadaslar hazirligi okudum bitirdimm.imam hatip cikisliyim.imam hatipli olmayanlar ivin gercekten cok cok zorr.kalma ihtimaliniz %80.Hi aranizda illa ben bolumu okuyacagim surekli calisacam diyosaniz bilemem.Ki brn imam hatipli oldugum halde sifirdan basladimm hicbisey bilmiyomusum gibiydi cok zorlandimm.Hazirlik hercekten zorladi beni.Allaha sukur gezmemden kistim.ondan kistim bundan kistim derken gectim bi sekilde

  • yunus diyor ki:

   hangı dersler var

  • yunus diyor ki:

   hangı dersler var

  • Burak diyor ki:

   Merhaba, ilahiyat hangi puan turu ile tercih ediliyor. Benim kardeşim açık öğretim bitirdi bu yıl.Ygs de baraji geçti. Şimdi sonuçlarına bakıyorum ts1 ve ts2 ile tm puan türleri var. Hangisi ile alım yapılıyor. İ internette kesin bir bilgi bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

  • liyattin diyor ki:

   Merhaba Betül hanım acaba bu ilahiyat fakültesi ile ilahiyat bölümü arasında fark var mı? Bide din kültürü öğretmenliği ilahiyata alınmış ve bunun için bir özel şart veya tercih yaparken nasıl olacak? Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar