Hangi İklimde Hangi Meyveler Yetişir

Bilgi Hangi İklimde Hangi Meyveler Yetişir

Ülkemizin İç ve Doğu bölgelerinde karasal iklim hakimdir. Karasal iklimde yetişen meyve-sebzelerin bölgelere göre dağılımı şöyledir:

İç Anadolu Bölgesi: Arpa, buğday, çavdar, yulaf, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, patates, nohut.

Doğu Anadolu Bölgesi: Iğdır ve Malatya’da pamuk, diğer bölgelerde arpa, buğday, tütün, lahana, patates, şekerpancarı, çavdar.

Ülkemizin kuzey kesimlerinde özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz İklimi hakimdir. Bu iklimde yetişen belli başlı ürünler; çay, mısır, tütün, fındık, pirinç, keten, erik, elma ve kısıtlı olarak turunçgiller yetiştirilir. Doğu Karadeniz kıyılarında yağış ortalaması çok yüksek olduğu için kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovalarında çeltik tarımı yapılır. Yine Rize taraflarında yağış ortalaması yüksek olduğu için çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır, Ordu ve Giresun taraflarındaysa fındık tarımı yapılmaktadır.

Akdeniz İklimi’nde tropikal meyvelerin yanı sıra turunçgiller de yaygınca üretilir. Portakal, limon, muz, anason, susam, zeytin, üzüm, incir, tütün, domates, patates, ayçiçeği, pancar, biber, salatalık, soğan, kabak gibi çeşitli meyve ve sebzeler bu iklimde yetişir.

Bununla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir bölümünde de Akdeniz İklimi etkilidir. Burada da üzüm, zeytin, karpuz, kırmızı mercimek, antepfıstığı ve pamuk yetiştirilebiliyor.

Meyveler Hangi İklimlerde Yetişiyor Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

32 Yorum Yapılmış “Hangi İklimde Hangi Meyveler Yetişir

  1. işime yaramadı okumak bile istemedim ve yarın yani 9 ocak perşembe güzü sınavım var 2014

  2. hiçbir site de yoktu hep tahıl tahıl söylüyorlardı ama ben meyve arıyordum bu yüzden bu siteyi kurduğunuz için teşekkürler

  3. hangi şehirde hangi meyve veya bitki gibi değil de hangi iklimde genelde ne gibi bitki yetişir şeklinde yazsaydın daha yararlı olurdu

Bir Cevap Yazın

Top