Galileo Galilei İcatları

Galileo Galilei icatları nelerdir, Galileo Galilei buluşları neyi bulmuştur

Galileo, küçük yaşlardan itibaren astronomiye ilgi duydu ve icatlarını bu bilim dalında vermeye başladı. Henüz 18 yaşındayken bir kilise çanını gözlemledi. Çanın sağa ve sola sallanma süresinin aynı olduğunu tespit etti. Aynı şeyin zaman ölçümünde de kullanılabileceğini düşünerek saat sarkacını icat etti.

Pisa Kulesi’nin tepesinden farklı ağırlıkta cisimler atarak bunların aynı anda düştüğünü de gözlemledi. Böylece Aristo’nun “Hafif cisimler yavaş düşer.” tezini çürüttü.

Isı ölçmek için basit sıvı termometre icat etti.

Askerler ve gemiciler için yararlı bir alet olan kumpası icat etti.

Hollanda taraflarında uzaktaki nesneleri mercek yoluyla büyütmeyi başaran bir alet yapıldığını öğrendi. Aynı aleti biraz daha geliştirip teleskopu icat etti.

Teleskopla uzayın derinliklerindeki cisimleri gözlemleme şansı buldu. Bu sayede yıldız takımlarını jüpiteri ve diğer uyduları keşfetti. Gök cisimlerine ve Güneş’in hareketlerine bakarak Dünya’nın yuvarlak olduğunu iddia etti. Vatikan, onun bu sözlerinden rahatsız olarak fikirlerini değiştirmek için onu hapisle cezalandırdı. Ölene kadar yine aynı iddiasını sürdürdü ve çalışmalarına devam etti. Galileo’nun haklı olduğunu, o öldükten üç yüzyıl sonra kabul etti.

Galileo Galilei Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

27 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.