6:25 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu İspatlayan Bilim Adamları

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:51 | Sizden Gelenler | 62 Yorum

Dünya’nın yuvarlak olduğunu tespit eden ilk bilim adamı kimdir? Dünya’nın yuvarlaklığını ispatlayan bilim adamları kimlerdir? Dünya’nın yuvarlak olduğu nasıl ispatlanmıştır? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlayan ilk uygarlığın Babiller olduğu iddia edilir. Ancak bu iddiayı destekleyecek sağlam deliller yoktur.

Antik Yunan döneminde Pisagor, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ilk iddia eden matematikçi ve filozof olmuştur. Hatta yaptığı matematiksel hesaplamalarda güneş ve ay ışığının düşüş açılarına göre dünyanın çevresini hesaplamayı denemiştir.

Orta Çağ’ın sonlarına kadar Dünya’nın yuvarlak olup olmadığı tartışılmamıştır. Ancak İtalyan bilim adamı Galileo tarafından Dünya’nın yuvarlak olduğu iddia edilmiş, bunun karşılığında Galileo Engizisyon mahkemesi tarafından yargılanarak idam edilmiştir.

Coğrafi keşifler sırasında İspanyol denizci Macellan Dünya’nın etrafını dolaşarak tekrar İspanya’ya dönmüştür. Böylece Dünya’nın yuvarlak olduğu kesin olarak ispatlanmıştır.

Sorumuza dönecek olursak, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlayan ilk bilim adamının Pisagor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu konuda araştırmalar yapmış, yazılar ve hesaplamalar yaparak Dünya’nın yuvarlak olduğunu kesin olarak ispatlanmıştır. Ancak görüşlerine o zamanlar fazla değer verilmediği için çalışmaları uzun yıllar raflarda kalmıştır. Macellan’ın bunu kesin bir şekilde kanıtlamasıyla birlikte Avrupa’da artık Dünya’nın yuvarlak olduğu iddiası kabul edilmiştir.

dünya

62 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu İspatlayan Bilim Adamları"

 1. Sevgj Yılmaz dedi ki:

  Bilim adamı değil bilim insanı olması gerekir.

 2. Nazlı dedi ki:

  Bende istediğimi bulamadım doğru cevap verin!

 3. Anonim dedi ki:

  Hepsini yazsanız daha iyi olur

 4. Ali efe gedikkaya dedi ki:

  İstediğimi bulamadım ama Galileo başka bilim adamı

Yorum Yazın