11:13 am - Cumartesi Mart 25, 2017

Diyaliz Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:12 | Güncel | 88 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Diyaliz bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Diyaliz Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Diyaliz Bölümü Tanıtımı:

Böbrek hastaları için kullanılan diyaliz makinaların hastaya uygulanması, kullanımı ve bakımında çalışacak teknik eleman yetiştirmektir. Diyaliz teknikerleri tüm resmi ve özel sağlık kurumlarında, hastane ve sağlık ocaklarında iş bulma imkanına sahiptirler.

Programın Amacı: Diyaliz programının amacı, sürekli böbrek yetmezliği olan hastalara sağlık hizmeti vermek üzere açılan hemadiyaliz merkezlerinde görev yapacak sağlık elemanını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Diyaliz programında anatomi, fizyoloji, biyokimya, psikoloji, patoloji, eslenme ilkeleri, elektrik elektronik, iç hastalıkları ruh sağlığı ve ruhsal sorunlar gibi dersler okutulmakta, uygulamalar yaptırılmaktadır. Gereken Nitelikler: Diyaliz programında okumak isteyenlerin fen derslerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, insanlarla iyi ilişki kurabilen, hastalara yardımcı olmaktan hoşlanan, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Diyaliz programını bitirenlere “Diyaliz Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Diyaliz teknikerleri diyaliz merkezlerinde nöbetleşe veya vardiya şeklinde çalışırlar; diyaliz eknisyeni diyaliz makinesini hazırlar, hastayı makineye yerleştirir, diyaliz sırasında hasta ile ilgilenir, bakımını yapar; ona manevi destek sağlamaya çalışır; diyaliz süresinin bitiminde hastayı makineden çıkarır. Çalışma Alanları: Diyaliz teknikeri resmi ya da özel sağlık kuruluşlarının diyaliz ünitelerinde görev alabildikleri gibi endilerine ait diyaliz ünitesi de açabilirler. Diyaliz ünitelerinin giderek fazla sayıda açılmasından ve bu konuda özel yetişmiş eleman sayısının henüz yetersiz olmasından dolayı iş bulma olanakları oldukça iyidir. Diyaliz ünitesi bulunan her bölgede görev yapabilirler, iş bulmada cinsiyet ayırımı söz konusu değildir.

Diyaliz Nedir, Diyaliz Ne İş Yapar, Diyaliz Maaşları, Diyaliz İş İmkanları, Diyaliz İş Çalışma Alanları, Diyaliz Mesleği Hakkında Bilgiler, Diyaliz Bölümünün Geleceği, Diyaliz Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Diyaliz Bölümü Tercih Edilir mi, Diyaliz Tanıtımı, Diyaliz Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Diyaliz Mezunları Ne İş Yaparlar , Diyaliz Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Diyaliz İş Bulma Durumu

> Diyaliz Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

88 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Diyaliz Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Zehra dedi ki:

  Ya ben atama skintisi varmi cok merak ediyorum..

  • Abdurrahman dedi ki:

   Evet çok az atama aciyolar cunku diyaliz teknikeri yerine hemşirelerde yapabiliyo ve bu sene sağlık bakanlığı att(paramedik)lerede sertifika alarak diyaliz merkezlerinde calisabilme olanağı sağladı bende 2. Sınıfı okuyorum çok karamsarım inşallah iş bulabilirim

 2. Zehra dedi ki:

  Ya diyaliz okumak hatami yoksa okusam faydasini gorurmuyum hani kpssden atama skntisi varmi

 3. Zehra dedi ki:

  Sizin işiniz çok zor ben hemşireyim diyaliz sertifikası aldım ve diyaliz hemşiresiyim boşuna okumayın

  • Zehra dedi ki:

   Nwden peki bolum acilmis ozaman millet bosami okuyo

   • Abdurrahman dedi ki:

    Valla ben bu bölümü nie açtılar anlamis degilim avrupa standartları için heralde baska bi aciklamasi olamaz diyaliz isini hemsireler kapmis durumdalar tamam hemsirelere diyalizde ihtiyac var tecrubeleri tartisilamaz ama 2 hemsire 5 diyaliz teknikeri filan olmaso lazim üsttede dedigim gibi hemsireler yetmezmis gibi attlerede serrifika alarak bu isi yapma hakki tanidilar bu kadar sacmalik gormedim bosuna okuyorum resmen onune gelen bu meslegi yapabiliyomus zaten keske att okusaydim

 4. Ahmet dedi ki:

  2013 merkezi yerleştirme puanıyla geçmek istiyorum fakat anadolu lisesi mezunuyum. O zaman sağlık lisesi şartı vardı. Şimdi geçsem alırmılar ? Teşekkürler..

 5. Abdullah dedi ki:

  Bensu iş bulma imkanı Nasıl be maaşlar bilgi verir misin ?

 6. melek dedi ki:

  sizce diyaliz mi radyoterapi mi ?

  • ceren dedi ki:

   Radyoterapi ne ya radyasyondan ölmek mi istiyosun sonuçta kanser hücrelerini yok etme tedavisi

 7. aysu dedi ki:

  diyaliz bölümü 75-78 ile kapatmış anezezı 80 ve yukarısı galiba bende diyaliz yazıcam

 8. efecan dedi ki:

  Ameliyathane Hizm.. – Ağız ve diş sağlığı Yoksa Diyaliz mi?
  Hangi Daha iyi… Lütfen cevap

 9. Merve dedi ki:

  diyaliz.elektronörofizyoloji ve radyoterapi bunlardan hangisinde iş bulma imkanımız daha fazla acaba öğrenebilir miyim ?

 10. Zeynep dedi ki:

  Nasıl bi bölüm sizce atanmada sıkıntı yasanr mı

 11. mehmet zeki dedi ki:

  Ben esit agirlik ogrencisiyim diyalizi secsem sikinti yasarmiyim…puanim tutuyor ama endiseliyim

Yorum Yazın