Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir Kısaca

Belediye Başkanının Görevleri Maddeler Halinde, Belediye Başkanının Görevleri Nelerdir Kısaca

Ülkenin alt birimlere ayrılmış bazı yönetim alanları vardır. Bunlardan biri de belediye başkanının yönettiği belediyelerdir. Belediye Başkanı farklı kanunlara göre farklı şekillerde seçilebilir, bir ülkede belirli kurallara göre belirlenmiştir. Genel olarak hiçbir siyasi partiye bağımlı yönetim kolunda rol alamaz ve spor kulübü yöneticiliği yapamaz. Belediye başkanı belediye yönetiminden sorumlu olduğu için de vatandaşlara karşı belirli görevleri üstlenmek durumundadır. Belediye başkanının halka karşı sorumluluklarının bir kısmı:

1. Belediye teşkilatının menfaatleri doğrultusunda görev alan kişileri organize etmek ve yol göstermek.

2. Belediyenin ilerleyişi ve yeni gelişmeler için belediyenin bütçelerinin belirli düzeyde tutulmasını sağlamak ve gerekli kişileri görevlendirmek.

3. Belediye başkanı sıfatıyla resmi törenlerde ve davetlerde bulunmak suretiyle sorumlu olduğu belediyeyi temsil etmek, bizzat katılma fırsatı yoksa da yerine temsilen birini göndermek.

4. Belediye meclisine ve encümen adı verilen teşkilatlanmaya başkanlık ederek onları yönetmek.

5. Belediyenin elindeki olanakları değerlendirerek gelirleri korumak.

6. Başkanlık ettiği belediye meclisinde alınan kararların bizzat ya da görevlendirmeler ile uygulanmasını sağlamak.

7. Belediyeye bağlı alt birimlerin denetimini yapmak.

8. Sorumlu olduğu belediye halkının temel ihtiyaçlarını gözetmek, huzurun sağlanması için adımlar atmak ve bölge adına bazı düzenlemelerle iyileştirme çalışmaları yapmak. Bu yollarla halkın memnuniyetini sağlamak.

Belediye Başkanı Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

40 yorum

  1. Bir Belediye Başkanı vicdanlı dürüst eşitlikten taviz vermeyen her türlü hizmeti top yekün bütün vatandaşlarına empati yaparak hizmet vermelidir yani vaad başkanı değil .icraat başkanı olmak gerek ,ki böyle olduğunda koltuğunun hakkını seçmenlerine vermiş olursun .
    Ama bizim ülkemizde . Başkanların çoğu sorumlusu olduğu bölgenin bügünün sorunlarını çözmek yerine yarın tekrar nasıl başkan seçilirim diye düşünmekteler

    • Ay biraz düzgün konuş insanlar hakkında bu site sen burada küfür et diye kurulmadı Ayşe kim bilmiyorum ama o kim ise onun hakkında doğru konuş belki sana kötü bir şey yapmıştır ama gelip bu sitede küfür edemzsin terbiyesiz

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.