Atatürk’ün Gittiği Okullar

Atatürk’ün Gittiği Okullar Hangileridir

Mustafa Kemal öğrenim hayatına Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde başladı, sonra babasının arzusuyla Şemsi Efendi Mektebi’nde öğrenimine devam etti. Mustafa Kemal 188 yılında babasını kaybettiğinde yedi yaşındaydı. Bu sebeple okulunu bırakmak zorundaydı. Mustafa annesi ile birlikte dayısının yanına taşradaki Rapla Çiftliği’ne gittiler. Mustafa Kemal’i bu yaştan sonra annesi büyüttü.

Dayısının yanında çiftlikte çalışmaya başlayan küçük Mustafa’nın okula gitmiyor olması annesini endişelendirmeye başladı. Sonunda, annesinin Selanik’teki yaşayan kız kardeşinin yanına giderek orada yaşamaya başladılar. Mustafa Kemal Selanik’te okula devam ederek okulunu bitirdi. Selanik Mülkiye Rüştiyesi ‘ne yazıldı. Bir z sonra 1893 yılında Askeri Rüştiye’ye devam etti.  Aynı adı taşıyan matematik öğretmeni burada adını Mustafa Kemal olarak değiştirdi.. Askeri Rüştiyeyi 1895 yılında bitirerek  Manastırdaki Askeri İdadiye yazıldı. 1899 yılında Manastır Askeri İdadisinden mezun olup, 3 Mart 1899’da İstanbul’da Harbiye’nin hazırlık sınıfına geçiş yaptı. 1902 yılında teğmen rütbesiyle okulunu tamamladı . Harp Akademisi’ne yazıldı. 11 Ocak 1905’te kurmay yüzbaşı rütbesiyle Akademi’yi bitirdi.

Atatürk’ün Gittiği Okullar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. Meraba arkadaslar … Ben yürüme engelli oldugum için 7-24 saat bilgisayar basindayim. Internet benim elim ayagim olmus durumda . Tek hobim var oda paylasim yapmak :( Lütfen arkadaslar rica ediyorum sayfami begenirmisiniz. Tek ugrasim , tek yasama kaynagim var oda bu sayfa lütfen beni kirmayin. :( :( <3

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.