Atatürk’ün Askeri Görevlerindeki Başarıları Nelerdir

Atatürk’ün askeri alandaki başarıları nelerdir hakkında bilgi kısaca, Atatürk’ün askeri görevlerindeki başarıları nelerdir?

Atatürk’ün Başkomutanlık sıfatını almış olması onun askeri alanda ne kadar büyük başarılara imza attığının göstergesidir. Yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmış ve bizlere özgürlüğümüzü geri vermiştir. Liderlik özelliklerini kişiliğinde barındıran Mustafa Kemal Atatürk savaş meydanlarında da bu özelliğini en etkin biçimde kullanmaktaydı.

Çanakkale Savaşı’nda Atatürk’ün liderlik özelliğinin en büyük kanıtlarından biri gerçekleşmiştir. “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir” emri Atatürk’ün tarihe altın harflerle yazılan en önemli emirlerindendir.

Bundan sonra Şam 5. ordusunda görev alan Mustafa Kemal Atatürk kurmay başkanlık görevini İstanbul Hareket Ordusu’nda yürütmüştür. Fransa Picardie Manevralarına katılmış olan büyük önder İstanbul Genel Kurmay Başkanlığında da çalışmıştır. Trablusgarp’da Tobruk ve Derne’de işgale direnmiştir. Tobruk savaşında İtalyanlara karşı büyük bir zafer kazanmıştır. Bundan sonra Derne komutanlığına atanarak sonrasında Sofya Ateşemiliterliğine atanmasının önü açılmıştır. Oraya yarbay olarak terfi etmiştir. Tekirdağ bölgesinde 19. tümeni kurması için Birinci Dünya Savaşı sırasında görevlendirilmiştir.

Atatürk’ün askeri başarıları maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

– Kars, Sarıkamış başarıları ile Gümrü’nün kurtuluşu

– Şanlı Urfa, Kahraman Maraş, Gazi Antep, Çukurova’nın savunması

– Sakarya Zaferi

– Birinci ve İkinci İnönü Zaferleri

– Başkomutanlık Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’daki büyük zaferler

   Atatürk’ün Askeri Görevlerindeki Başarıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

9 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.