2017 LYS Tarih Soruları ve Cevapları LYS-4 Sosyal Bilimler ÖSYM Sayfası

Tarih LYS-4 sınavı sona erdi. Üniversite adayları LYS tarih soruları nasıldı yorumları merak ediyor. ÖSYM tarafından 10 Haziran 2017 LYS 4 tarih soruları açıklanır açıklanmaz aşağıda sayfamızda olacak. Bu arada LYS tarih soruları ve cevapları adına hatırladıklarınızı yorum olarak sayfanın altından paylaşabilirsiniz.

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sosyal bilimler oturumu (LYS-4) sona erdi. Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan sınava, 538 bin 885 aday başvuru yaptı. Sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü. Adaylar, LYS-4’te tarih, coğrafya-2 ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerini cevaplandırdı.

2017 LYS-4 Soruları ve Cevapları

2017 LYS Tarih Soruları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

418 Yorum Yapılmış “2017 LYS Tarih Soruları ve Cevapları LYS-4 Sosyal Bilimler ÖSYM Sayfası

  1. ya ben hepsini kontrol ettim ama bir türlü tarih cevaplarının sayfası açılmadı sizlerde açıldı mı?

 1. Bişey bilmiyorsunuz yorum yapiyirsunuz az atin belki tutar sanki hepsi bilim adami da adam gibi bekleyin aciklanmasini

 2. Misak- ı millide nüfus mübadelesi yok ama ulusal egemenliğe dayalı bir maddede yok soruda iki doğru cevap var

 3. bölge dinler ve mezhepler açısından çok zengindir. Bölge; İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik için önemli bir yerdir. Örneğin Kudüs her üç din için de önemli, kutsal bir şehirdir ve her üç dinin mensupları burayı kontrol etmek istemektedirler. Bu durum ise doğal olarak sorunlara yol açmaktadır.

 4. Arkadaşlar Ortadoğu sorusunun cevabı tarih olması gerekiyor Ortadoğu’nun en büyük sorunlarından en başta gelen sorunu din küresel manada 3 büyük dine beşiklik etmesi ile küresel sorun var ayrıca kendi içinde mezhepsel savaşlar var

 5. Hangisi Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşuyla Atatürk’ün amaçları arasında yer alır olmocakmıydı.. Cevabıda ekonomik bulanımı atlatmak.. Ya da yanlıs mı okudum soruyu biri yardımcı olabilir mi

 6. Açık uçlu bilgisayar dimi ben doğru yaptım da bu budun sorusu şey mi olacak uguş orug boy budun mu hangi şıktı o

 7. Ya bunlar yanlış ya kafaya göre sallıyorlar kesin açıklama yapılmadı daha böyle yaparak insanların moralini bozuyorlar zaten gerginim.

  1. Hatta bu enigma makinesinin şifrelerini kıran makineyi yapan gay olan İngiliz bir proftur. Adamın adı Töring, makinenin adı da Kristofır mı ne öyle birşeydi.

   1. Ahahaha film bilgisi ile soru yapilmiyor malesef dostum. Soruda bahsi gecen alet Enigma degil, Eniac idi. Ilk bilgisayar.

    1. Avarız çiftçilerden mi alınıyor :)

     Kardeşim avarız vergisi, doğal afet, savaş gibi olağanüstü durumlardan dolayı halktan alınan bir vergidir. Çiftçi, hayvancı fark etmiyor.

  1. Cevap milli güven konseyi olucak karartma grceleri değil mgk 1980 darbesi sonrası oluşturulmuştur çogu kişi yanlış yapmıi soruyu😂

  1. uygulandı ama soruda ekonomik olarak soruyodu yani karartma uygulaması ekonomik olmadığına göre cevap karartma

 8. Vakif sorusunun cevabi cami medrese yapma olucakti. Avariz zaten vergi. Vakfin ana amacida vergilerin odenmesi icin yardimci olmak. Israrla vergi sıkkını diretenler olmuş.

  1. Kardeş açarız Vakfı mahalle ihtiyaçları için yani toplanan parayla ihtiyaç varsa cami Han asevi medrese yapıyorlarmış nasıl bir yorum yuruttunuz anlamıyorum

   1. Googlelamak zor bi sey degil be kardesim. Sorudaki aciklamada cami medrese kelimesi gecmiyordu. Avariz ciftcilerden alinan bir vergi. Vakfin ismide avariz vakfi olduguna gore ?

    1. Avarız çiftçilerden mi alınıyor :)
     Kardeşim avarız vergisi, doğal afet, savaş gibi olağanüstü durumlardan dolayı halktan alınan bir vergidir. Çiftçi, hayvancı fark etmiyor.

     1. Yanlis hatirliyomusum. Afedersiniz. Fakat sonuc olarak vergi giderlerine yardim amaciyla kurulmus bi vakif.

 9. Orta Doğu da din yüzünden kavgalar cıkıyo cevap. In tarih olması gerekmiyormu çünkü orta Doğuda Sünni Şii çatışması var

  1. Aynen katılıyorum orda sitratejik ve jeopolitik diyordu orta doğu hem ekonomi hemde dini anlamda önemli bir yer çünkü Mekke var orda tarihi bi önemi yok

  2. Hacım orda verilen parçada ortadoğudaki savaşların din yüzünden olduğunu belirtmemişti.Yani kısacası cevap din.Belliki tuzak soruydu öğrencilerin gerçek hayattaki bakışıyla çözeceklerini düşünüp sormuşlar.

    1. Ve gecmiste yasanan koklu nedenlerden dolayi sorun yasanmaktadir diyordu e koklu nedenler de tarih oluyo

   1. Tamamda orada tarihte yazmıyordu 3 büyük dine beşiklik etmesi var ve mezhep kavgalarında yaşanıyor cevap tarih bence

 10. Açık uçlu soruda zaten ipucu vermişlerdi. SORUDA:NEREDEYSE HAYATIMIZIN HER ALANINDA KULLANDIĞIMIZ BİR TEKNOLOJİ DEMİŞTİ . Ben bi ara telefon düşündüm ama sonra farkettim telefon 2. Dünya savaşından önce icat edilmişti.

 11. acik uclu tlfn olxak . bi arastrp bakin 1.dnya savasnda tlfn arazi telefonu ve gnllikle savas agrlikli silahlar vrms . bilgsyr yoktu

  1. Merhaba arkadaşlar bem ayşe lys soruları gerçektekten basitti. Ama benim zoruma giden şu BOY BUDUN sorusu bile bile yanlış yaptım .insan bildigi soruyu yanlıs yaparmı?

  2. Budun, boyların birliğinden bir araya geliyor. İlçelerin bir araya gelip il oluşturması gibi düşünebilirsin

   1. boy bodun sorusunda isimler verilmişti ayşe şunu demiş irem şunu demiş gibi hangi ismi işaretlemiştiniz ?

Bir Cevap Yazın

Top