1:13 am - Perşembe Mart 23, 2017

2. Öğretim Harçları Kalktı mı 2016 2017

Pazartesi, 22 Ağustos 2016, 23:09 | Güncel | 143 Yorum

2016 2017 İkinci öğretim harç ücretleri kalktı mı, Üniversite 2. Öğretim harç ücreti kaldırıldı mı ne zaman kalkacak. Geçen hafta verdiğimiz ‘parasız üniversite’ haberi büyük heyecan yarattı. Sevinenler grubunun ağırlığını elbette bu yıl LYS’ye girenler ve halen üniversitede okuyanlar oldu.

Sadece 1. Öğretimler İçin Harçlar Tamamen Kalktı

2. öğretim harçları

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı. Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında ”müjde” olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

İkinci Öğretimlerde Harçlar Kalkmadı

Arınç, şöyle konuştu:

”Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2016 2017 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2016 2017 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete’de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Bülent Arınç, bir gazetecinin, katkı paylarının ikinci öğretimde okuyan öğrencilerden alınmaya devam edip etmeyeceğini sormasına üzerine, katkı paylarının birinci öğretim ve açık öğretimden kalktığını, ikinci öğretimden alınan öğrenim ücretinin devam edeceğini bildirdi. Birinci öğretim ve açıköğretim için kanunda geçen tabirin ”katkı payı ve harç”, ikinci öğretimde alınan ücretin ise kanunda ”öğrenim ücreti” olarak geçtiğini belirten Arınç, birinci öğretim ve açıköğretimdeki toplam 3.5 milyon öğrenciden katkı payını kaldırdıklarını ifade etti.

Arınç, ”Öğrenim ücreti katkı payı olmadığı için ayrıca bir kanun çıkarılması gerekmektedir. Şu anda kararnamemizin içinde katkı payları ve harçlar bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

2. öğretim harç parası kalktı mı , ikinci öğretim harç ücretleri kalktı mı neden kalkmadı ne zaman kalkacak

2016

143 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2. Öğretim Harçları Kalktı mı 2016 2017"

 1. Anonim dedi ki:

  Ikinci öğretim harcı kaldırılsın

 2. esma dedi ki:

  Şu an mevcut olarak uzaktan eğitim lisans bölümlerinde harç var mı ? bilgi verirseniz sevinirim.

 3. Songül dedi ki:

  Açıköğretim fakültesinde harçlar kalkmalı bu yüzden okulu bırakan yüzlerce binlerce arkadaşlarımız var……

 4. Yasar erdogan dedi ki:

  Bence bu harc alma fakir cocugi okumasin daga ciksin kendini canli bomba yapsin veya asker olsun oralarda olsun diye aliyorlar.bu adalet degil

 5. pervin dedi ki:

  İkinci öğretim hazırlık sınıfı harç ödüyor mü

 6. Dogan karatepe dedi ki:

  Neden bizim okumamizi zorlastiriyolar tamm belli bi karsiligi olsun da buda fazla yani bizim babamiz zengi değil zar zor geçinen ailer var bende dahil yani devlet biseyler yapmasi lazim bu para konusu sknti oluyo sinavlari geç univerte tercih yap suna para buna para bizde insaniz lütfen bu konuda birşeyler yapsinlar

 7. ayse dedi ki:

  ya of 2.ogretimde okuyanlarin sucu ne sonucta bizim istegimiz deil bu ya ekmek alacak para olmazken bu parayi nasil odeyelim ya of yaa biz devleti dusunuyoz devlette bizi dusunsun

 8. ismail dedi ki:

  evet bu çocuklar isteyerek 2.ögretim okumuyor.her yıl harç parası ödeneceği zaman kara kara düşünüyorum çünkü geçinmek artık çok zorlaştı emekli maaşları hiçbir iş görmüyor.lütfen hiç olmazsa 2.ögretimdede kalkmıyorsada yarısı kadar indirim yapılsa biz velilere büyük destek olacak.biz 16 yıldır hükümetin arkasındayız.lütfen hükümetimizde bize bu konuda yardımcı olsun.selamlar

Yorum Yazın