Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Zeytindağı Özeti Kısa

Zeytindağı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Zeytindağı özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Zeytindağı Kitap Özeti

Falih Rıfkı Atay’ın en önemli eserlerinden biri olan Zeytindağı, anı türünde kaleme alınmış Osmanlı Devleti’nin son dönemini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarını anlatan ve bir vazife vesilesiyle yazarın Cemal Paşa Karargahı olan Zeytindağı’na gitmesinin ardından tuttuğu notlardan oluşmaktadır.

Özet:

Falih Rıfkı, Kudüs yakınlarında bulunan Zeytindağı bölgesinde Cemal Paşa’nın karargahına tayin olur. Enver, Talat, Cemal Paşa üçlüsünden Cemal Paşa yenilikçi, Enver ve Talat Paşa ise muhafazakardır. Enver Paşa, Turancılık arzusunda bir Alman taraftarı olarak Falih Rıfkı’nın haz etmediği bir şahsiyettir.

İttihat ve Terakki Cemiyeti, farklı grup ve düşüncelere bölünmüş olarak farklı mecralarda devlet aleyhine ve yenilikçilik adına birçok faaliyet yürütmüştür. Cemal Paşa ise Kudüs’te Zeytindağı’nda Ermenilere yerler vererek İngilizlere karşı kuvvetlenme niyetinde bulunmuştur.

Cemal Paşa tarafında yer alan Falih Rıfkı, yenilikçi kanatta pozisyon alarak yeni devlet nizamının şekillenmesinde de önemli rol oynamıştır. Ortadoğu coğrafyasının yeniden iskan edilmesi savaş nedeniyle imkansızlaşmıştır.

Savaşlar sonunda Osmanlı Devleti yıkılmıştır. Devlet toprak kaybına uğrayarak siyasi, idari ve iktisadi varlığını kaybetmiştir. Yeni kurulan devlette cumhuriyetin inkılaplarının gerçekleşmesinde, saltanatın kaldırılmasında, cumhuriyetin ilan edilmesinde ve hilafetin kaldırılmasında modern adımlar atılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra muasır medeniyetler seviyesine çıkılacak adımların atılmasında Mustafa Kemal öncü rol oynamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk İlkeleri doğrultusunda laik, sosyal bir hukuk devleti olarak yoluna devam ederken lisan, eğitim ve sosyal hayat olarak modernleşmeyi seçmiştir.

Zeytindağı ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Harun dedi ki:

  Hic anlamadım hikayeye bide özet cikarayim allahtan özet sayfaları var

 2. HALİFE ARSLANTAŞ dedi ki:

  CEMAL PAŞA HAKKINDA BİLİ EDİNMEK İSTİYOSANIZ HASAN İZZETTİN DİNAMO nun KUTSAL İSYAN VE ŞEVKET SUREYYA AYDEMİR in TEK ADAM VE İKİNCİ ADAM KİTAPLARINI ÖNERİRİM

 3. HALİFE ARSLANTAŞ dedi ki:

  cemal paşa hakkında bigi edinmek istiyorsanız hasan izzettin dinamo nun KUTSAL İSYAN VE ŞEVKET SUREYYA AYDEMİR. in tek adam ve ikinci adam kitaplarını okuyunuz

 4. Beyza dedi ki:

  Bizzat kendim okudum kitabı. Dili ağır olduğundan özet de okumak istedim. . Fakat falih rıfkının Enver Paşa’ya karşı destekçiydi. Turancılıgı benimsemiştir diye düşünüyorum. Başka bi siteye baktığımda da benimle aynı düşüncede. ?

  1. Berkcan dedi ki:

   yanılıyorsunuz kendisi enver paşa gibi kişilerin ülkeden sürülmeden ülkenin gelişemeyeceğini düşünen bir yazar kitabında ve yazılarında değiniyor

 5. Nihal dedi ki:

  Zaytindağı özeti ararken bu siteyi buldum çok güzel bir siteymiş bu site. Bu yazı çok fazla işimi gördü aynı zamanda sitedeki diğer bir çok yazıdan faydalandım.

Yorum Yaz