Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Zeybek Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır Hikayesi

Aşağıda zeybek oyunu nasıl ortaya çıkmıştır hikayesi kısaca olarak ele alcağız.

Zeybek kelimesi, sağbek olarak koruyucu anlamına da gelmektedir. Zeybeklerin, Orta Asya coğrafyasından Anadolu kıyılarına kadar geldiği bilinmektedir. Günümüzde de Anadolu kıyılarından oynan bir halk oyunu olarak bilinmektedir.Zeybek bir halk oyunudur. Halk oyunu olarak en yavaş oynanan oyunlardan biridir.

Özel olarak bir kıyafetle sembol edilmektedir. Güdük denen kısa pantolon, dize kadar olan uzun çizmeler, fes, gömlek, kuşak gibi kıyafetlerden oluşmaktadır.

Zeybek oyununun ortaya çıkış hikayesi şu şekildedir:

Zeybeklerin soyu 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Zeybekler Anadolu kıyılarında yaşamaktadır. Zeybekleri Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri yüksek gayret nedeniyle halk tarafından kabul görmüştür. Bu da halk arasında sembolize edilmesine neden olmuştur. Bölge halkının kuvayı milliye oluşturması direniş hatlarında özel birlik olarak savaşılması vatanın kurtulmasında etkili olmuştur.

Halk oyunları geleneklerimizde ve göreneklerimizde bulunmaktadır. Her bölgede farklı yöresel oyunlar bulunmaktadır. Bu oyunlar bölgenin alışkanlıklarından, ikliminden, suyundan ve gıdalarından etkilenmektedir. Bu nedenle Karadeniz’de daha hareketli halk oyunları vardır. Ege ve Akdeniz coğrafyasında da daha ağır aksak ve yavaş halk oyunları bulunmaktadır.

Zeybek oyunu da Ege Bölgesi’ne ait bir oyundur. Ağır aksak oynan bir oyundur. Yiğitlik ve kahramanlık kareografisine sahip olarak bir gövde gösterisi anlamına gelmektedir.Zeybek en çok bilinen halk oyunlarından biridir.

Zeybek Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Handan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim

 2. ege dedi ki:

  gereğinden fazla işime yaradı tam istediğim gibi sağ olun süpersiniz.

 3. makiramon dedi ki:

  Güzel ama fazla değil çünkü uzun ve ayrıntılı değil

 4. sema dedi ki:

  sağol kardeşim. çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, zeybek oyunun ortaya çıkış hikayesi kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 5. sonay dedi ki:

  Bir gün zeybek oynayabilmeyi çok istiyorum. Çok beğeniyorum zeybek oyununu nasıl haşmetli bir oyun en kısa biri bile oynasa bu oyunu sahne de resmen devleşiyor. Müziği de ayrı şahane

  1. makiramon dedi ki:

   Bence sen çok eşeksin

Yorum Yaz