Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Zekat Hangi Ürünlerden Ne Oranda Verilir?

Bu yazımızda zekat hangi ürünlerden ne oranda verilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam şartları beş esastan oluşur. Bu ulema tarafından özetlenen şartlardır. Kur’an-ı Kerim ve Hadis kaynaklarından edinilen bilgi doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu beş şarttan birisi de zekat vermektir. Zekat vermek zengin olan kişiler için farzdır. Burada ölçü zengin olma durumunun nasıl gerçekleşmiş olacağıdır.

Zekat bir kişinin elinde bulundurduğu ürünlerin ihtiyacı dışında olanlarından altın gümüş karşılığında hesaplanması sonucu verilir. Nisap miktarı bu şekilde oluşur. Genelde 80.18 gram altını bulunan bir kimse servet sahibi olarak ihtiyaçlarının dışında bir zengindir.

Bu nedenle yekun olarak 80.18 grama ulaşan servetin üzerinden bir yıl geçmesiyle kırkta biri, %2.5’u zekat olarak verilir. Kişinin araba sahibi olması, ev sahibi olması, dükkan sahibi olması ve bu doğrultuda servet elde etmesi zekata tabidir. Ayrıca ev, araba gibi varlıkların ihtiyaç nispetinde çokluğu yine zekata tabidir.

Fakat bir kişinin ihtiyacı iki araba, iki evse buna zekat gerekmez. İhtiyacın haricinde oluşan servetin 80.18 grama tekabül etmesi doğrultusunda, bir malın değerinin altın veya gümüş olarak karşılık bulması dolayısıyla altın olarak hesaplanması gerektiğinden zekat verilir.

Zekat, bereket, çoğaltma, temizleme anlamlarını taşır. İslam’da zenginler için farzdır. Bu nedenle bakmakla yükümlü olunan kişiler haricinde en yakından başlanarak verilir. Bir kişi anne, babasına, eşine, çocuklarına bakmak zorundadır. Bu nedenle bu kişilere zekat veremez. Kız kardeşe, erkek kardeşe, teyzeye, halaya, amcaya, dayıya, komşuya, fakire, yetime, öksüze, dula, düşküne zekat verilir. Vakıf malından zekat olmaz.

Zekat Hangi Ürünlerden Ne Oranda Verilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz