Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Yunus Emre Neden Niçin Önemlidir?

s18

Bu yazımızda yunus emre neden niçin önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bizim toplumumuzda millet olma ve devlet kalma mücadelesi tarihte sıkça verilmiştir. Bu nedenle başa bağlılık ve milli, manevi değerler oldukça gelişmiştir. Milli değerlerin gelişmesinde, gelenek ve göreneklere, örf ve adetler, dini inanışlara oldukça büyük bir önem verilmiştir.

Özellikle milli ve dini duygu ve düşüncelerden beslenen her şey değer görmüştür. Siyasetten sanata, mimariden edebiyata kadar milli ve dini özellik taşıyan her şey insanlar nazarında bir değer olarak korunmuş ve kollanmıştır.

Milli ve manevi değerlerin Anadolu üzerinde yerleşik hale gelmesini sağlayan hiç şüphesiz alimler, hocalar, şairler, yazarlar ve ozanlardır. Bu kişiler sosyal ve kültürel değerlere sahip çıkmanın önemini kavramış lider kişiler olarak topluma yol göstermişlerdir.

Yunus Emre de alim ve mutasavvıf kimliği ile Anadolu coğrafyasında milli ve manevi değerlerin korunması, yaşatılması ve aktarılması konusunda öncü şahsiyetlerden biridir. 13. ve 14. yüzyıllarda Anadolu’da birçok beldede insanları irşat eden Yunus Emre yazdığı beyitlerle de kalıcılık ve devamlılık sağlamıştır.

İnsanların ufuk çizgilerin çizen, manevi dünyalarını genişleten, gönül coğrafyalarını şekillendiren bir üslupla kelimelerden kaleler yapıp Anadolu’yu savunan ve kelimeleri ilmek ilmek Anadolu’nun ruh köküne işleyen Yunus Emre, tarihimiz Türk İslam Mütefekkiri olarak yerini almıştır.

Adına kitaplar yazılan, kürsüler kurulan, enstitüler açılan Yunus Emre yaklaşık 800 yıldır Anadolu’nun gönül coğrafyasında ve muhabbet halkalarında yaşamaktadır.

Yunus Emre Neden Niçin Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meryem dedi ki:

    Çok karakterli bir insan yunus emre bence bu yüzden önemli.

Yorum Yaz