Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Yerleşik Yaşama Geçen Toplumların Yaşam Tarzında Ne Gibi Değişimler Meydana Gelmiştir?

Bu yazımızda yerleşik yaşama geçen toplumların yaşam tarzında ne gibi değişimler meydana gelmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih boyunca toplumlar birçok şekilde hayatlarına devam etmeye çalışmışlardır. Tarihte yerleşik olarak yaşayan ve göçebe olarak yaşayan toplumlar da bulunmuştur. Göçebe yaşayan toplumlar yerleşik hale geçmeye başlamışlardır. Bunda dini, siyasi, sosyal, kültürel etkenler de bulunmaktadır.

Yerleşik yaşama geçen toplumların yaşam tarzında bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Ticari faaliyetlerin yapılması göçebe hayattan yerleşik hayata geçilmesinde etkili olmuştur. Özellikle tarım faaliyetlerinin öğrenilmesi, hayvancılığın etkisinde gelişen göçebe hayatı yerleşik hayatın bir özelliği haline gelmiştir. Yerleşik olarak yaşayan toplumlarda siyasi olarak devlet tesis etme yoluna ve müessese kurma yoluna gitmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seçil dedi ki:

    Yerleşik yaşama geçen toplumların yaşam tarzı tamamen değişmiştir. Tarımsal faaliyetlere yönelmişlerdir. Göçebelikten sıyrılmışlardır. Mimariye önem vermişler.

Yorum Yaz