Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Yerçekiminin Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda yerçekiminin yararları ve zararları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizik Kanunları bütün evreni kuşattığı gibi insan hayatını da çepeçevre sarmıştır. Bazı olaylar çevreye göre farklılık gösterir. Yani evrenin her yerinde aynı değildir. Kanun olarak bir kütlenin çekim kuvveti oluşturması esastır. Fakat değişen kütleye göre çekim kuvvetinin artıp azalması değişebilir.

Dünya’da oluşan yerçekimi kuvveti, Dünya2nın kütlesine bağlıdır. Yerçekimi bir ivmelenme olarak oluşur. Kütle ve ağırlık arasındaki farkın esas nedeni yerçekimidir. Yerçekimi sayesinde insanlar hayatlarını kurabilir.

Yerçekimi olduğu için, dünya dönmektedir. Mevsimler oluşmaktadır. Yeryüzü şekilleri meydana gelmektedir. Sular ve bitki örtüsü oluşmaktadır. Döngüler meydana gelerek hayatın devamlılığı sağlanmaktadır.

Yerçekimi olmasaydı sabit kalmak mümkün olmazdı. Yerçekimi sayesinde şehirler kuruyor, barajlar yapıp enerjiler sağlıyoruz. Ayrıca hareket ediyor, günlük ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Yerçekimi yaşam fonksiyonlarının ilerlemesi için bir gerekliliktir.

Fakat her şeyde olduğu gibi yerçekiminin de zararları vardır. İnsanın yaşlanmasını hızlandırır. Yerçekiminin zamansal boyutu, insan üzerinde de etkilidir. Bu nedenle yaşlanan insanın kırışıklıkları oluşur ve vücudunda sarkmalar meydana gelir. Yerçekimin zamansal boyutu, izafiyeti ortaya çıkarmaktadır.

Ayrıca Dünya’nın çekim kuvvetine bağlı olarak hareket etmekteyiz. Bu da Güneş etrafında dolaşan birçok gezegenden bizi farklı yapmaktadır. Uzayda zaman geçiren biri Dünya zamanına göre daha az çekim kuvvetlerinden ya da daha çok çekim kuvvetlerinden etkilenerek yaşlanır.

Einstein’ın ikizler paradoksu bu konu üzerinde incelenebilir.

Yerçekiminin Yararları Ve Zararları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İSMAİL dedi ki:

  hmmm 10 üzerinden 10 veriyorum adamsın

 2. Seda dedi ki:

  Harika çok sağol

 3. derya dedi ki:

  Çok iyiymiş çok teşekkür ederim, ödevim için gerekli olan bilgi bu teşekkürler süpersiniz, bir numarasınız. :)

 4. gamze dedi ki:

  güzelmiş vallahi yer çekiminin zararları nelerdir öğrendim.

Yorum Yaz