Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Aşağıda yenilenemez enerji kaynakları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Enerji kaynakları yenilenebilir ya da yenilenemez olarak ikiye ayrılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal kaynaklar olarak tüketildikten sonra yeniden kazanılabilen ve çevreye etkisi olmayan kaynaklardır. Çevreye zarar vermeyen ve sürekli bir dönüşüm içinde kullanılabilen enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynakları denmektedir.

Yenilenemez enerji kaynakları ise tek seferde kullanılabilen ve çevreye zararı olan enerji kaynaklarıdır. Yenilenemez enerji kaynakları doğada hazır halde bulunmakta ve sonu olan maddeler olarak işlenerek yakıt ve ısınma teknolojileri alanlarında kullanılmaktadır.

Yenilenemez enerji kaynakları şu şekildedir:

*Petrol

*Doğalgaz

*Kömür

*Taş Kömürü

*Linyit

*Bor

*Nükleer Enerji

Yenilenemez enerji kaynaklarının çevreye zararı bulunmaktadır. Çevre sorunlarının başında gelen çevre kirlilikleri en çok yakıtların kullanılması ile havanın, suyun ve toprağın kirlenmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Çevre kirliliklerinin yaşanması insan hayatı başta olmak üzere diğer canlı hayatını da tehdit etmektedir. Bu da nesillerin yok olmasına neden olmaktadır. Besin zincirinin bozulması ve dünyanın zaman içinde de dengesinin bozulması söz konusu olmaktadır.

Yenilenemez enerji kaynakları yer altından çıkarılmaktadır. Uzun yıllar boyunca fosil yakıtlar olarak yer altında birikimlerin oluşmasını sonucunda meydana gelmektedirler. Atıkların toprak altında milyonlarca yıl süren farklılaşmasıyla tortular oluşturması çeşitli katmanlarda yakıt olarak madenler şeklinde yeryüzüne ulaştırılmasıyla yenilenemez enerji kaynakları ortaya çıkmıştır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz