Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Yedinci Gün Özeti ve Kahramanları Kısa

Yedinci Gün kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Yedinci Gün özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Yedinci Gün Kitap Özeti ve Kahramanları

Ömer, bir bankanın genel müdürüdür. Bir gün müsteşar Ömer’i odasına çağırır ve bakana gidecek evrakları sorar. Ömer’i aşağılar ve ona hakaret ederek konuşmaya başlar. Ömer buna dayanamaz, müsteşara art arda yumruklar indirmeye başlar. Odayı terk eder ve doğruca odasına gider.

Odasında hayatı film şeridi gibi gözünün önünden geçer. Hemen plan yapar. İlk uçağa Ankara’da İstanbul’a bilet alır. Yanına silah ve para alarak çıkar. Odacı Halil’e bahşiş verir. Yolda giderken hayatını düşünür. Güzel bir karısı ve iki çocuğu vardır. Fakat hayattan bıkmıştır. İntihar etmeyi düşünür.

İstanbul’a iner. Sirkeci’de pis bir pansiyon kiralar. İntihara yeltenir. Uyumayı düşünür. Sabah olunca otelde Necmettin diye birinin kahvaltı sesiyle uyanır. Hayatı yaşamaya değer bulur. Dışarı çıkar, son günlerini yaşamak ister. Gazete alır ve arandığını okur.

Bankaya gider, parasını çeker. Veznedar, çocukluk aşkı Gönül çıkar. İrkilir, onu düşünmeden yapamaz. Gönül ona hiç pas vermemiştir. Tarlabaşı’nda bir pansiyona çıkar. İntihar edecekken bir yaşlı kadın Ömer’i engeller. Ömer, Gönül’ün gelmesini ister. Bir mektup yazar ve kadınla gönderir.

Mektupta ölmeden önce görüşmek istediği yazılıdır. Gönül gelir, Fatih’e taşınmasını söyler. Ömer, Gönül’de kalır. Gönül’ün evinde kendinin yazdığı aşk mektuplarını görür. Silahını satar, bir dükkan kiralar ve başka işler yaparak Gönül ile hayatına devam etmeye karar verir. Ankara’dan ayrıldığı yedinci gün hayatı değişmiştir.

Kahramanlar

 Ömer: Bir bankanın müdürüdür.

Rezzan: Ömer’in karısıdır.

Sevgi: Ömer’in kızıdır.

Işık: Ömer’in oğludur.

Gönül: Ömer’in çocukluk aşkıdır.

Necmettin: Sirkeci’deki otelde görevlidir.

Yedinci Gün Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    Yedinci gün kitabının özeti hiç bir sitede bulamadım en son bu siteyi buldum ve bu sitede de aradığımı hemen buldum. Çok güzel bir özet olmuş. Başarılar :)

Yorum Yaz