Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Yazıyı Kimler ve Ne Zaman Bulmuştur?

Aşağıda yazıyı kimler ve ne zaman bulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Tarihin başlangıcı yazının bulunması olarak bilinmektedir. Tarih öncesi çağlar olarak yazıdan önceki çağlardan bahsedilmektedir. Yazının bulunması tarihte bir dönüm noktası olmuştur. Yazının bulunması insanların doğal ihtiyaçları ve geçim sıkıntıları nedeniyle meydana gelmiştir.

Yazının bulunmasını etkileyen faktörler arasında tarım, hayvancılık ve buna bağlı olarak gerçekleşen ticari faaliyetler bulunmaktadır. Yazının bulunması binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Yazının bulunmasından günümüze kadar yazı, yazı araç ve gereçleri sürekli olarak değişim ve gelişim halinde bulunmuştur.

Yazı Sümerler tarafından M.Ö. 3200 yıllarında bulunmuştur. Ticaretlerindeki faaliyetlerin not edilmesinde ve düzenlenmesinde bazı simgelerin kullanılmasıyla yazı ortaya çıkmıştır. Sümerler sayesinde bütün uygarlıklara yayılmıştır. Ardından birçok kıtaya taşınmıştır.

Yazının bulunmasından sonra ticari faaliyetler de hız kazanmıştır. Sümerler, simgelerden oluşan bir alfabe düzeni kullanmışlardır. Böylece her simgenin belli bir karşılığı bulunmaktadır. Çivi yazısı da kullanmışlar ve taş tabletlere yazılar yazmışlardır.

Yazı zamanla harflerin sesleri karşıladığı bir düzene kavuşmuştur. Bu alanda Fenikeliler çalışmalar yapmıştır. Bununla beraber Akadlar tarafından da Anadolu’ya yazı taşınmıştır. Anadolu ve Mezopotamya merkezli olarak yazı icat edilmiş ve dünya geneline yayılmıştır.

Yazı araç ve gereçleri günümüzde de gelişmeye ve değişmeye devam etmektedir. Yazı en önemli iletişim araçlarından biri olarak kullanılmaya her alanda devam etmektedir.

Yazıyı Kimler ve Ne Zaman Bulmuştur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gökben dedi ki:

    Yazıyı Sümerler bulmuş ve bence insanlığa en büyük katkıyı onlar sağlamışlar.Çünkü yazı iletişim sağlayan bir araç ve dünyada iletişimsiz hiç bir şey olmaz.

Yorum Yaz