Yayla Şenliğinde Neler Yapılır Ve Önemi Nedir?

c16

Bu yazımızda yayla şenliğinde neler yapılır ve önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yayla şenlikleri ülkemizin hemen her bölgesinde yapılan baharı karşılamak amaçlı düzenlenen ve yardımlaşma, dayanışma, birlik beraberlik duygularının güçlenmesi için öne çıkarılan etkinliklerdir.

Yayla şenliklerinde, her bölgenin kendine has yaylalarında yemekler pişirilir, kurbanlar kesilir, oyunlar oynanır, dertler devasını bulur, sıkıntılar giderilir, mutluluklar paylaşılır. Yayla şenlikleri bölge halkının birlik ve beraberlik duygularını güçlendirir. Küsler ve dargınlar barışır.

Yaylalar, rakımı yüksek alanlarda olduğu için her mevsim ısınma ihtiyacı hissedilen yerlerdir. Bu nedenle şenliklerde de ateşler yakılır. Ateş başında sohbetler edilir. Yöresel oyunlar oynanır. Hikayeler anlatılır. Sofralar kurulur. İkramlar yapılır. Kurbanlar kesilir.

Yörenin nüfusuna göre şehir içinden veya şehir dışından birçok misafir de gelebilir. Genelde yerli halk tarafından yapılan etkinliklere, zaman içinde başka şehirlere göç etmiş hemşeriler de katılır.

Yayla şenlikleri, teknolojinin gelişmesiyle ulusal yayın kanallarına bağlanacak duruma gelmiştir. Fakat genelde yerel yayın yapan kanallarda günlerce yayın yapılabilmektedir. Bu nedenle bölge halkının sorunları, ihtiyaçları da şenliklerde görüşülebilir.

Fuar alanları gibi büyük panayırlar kurulabilir. Yörenin bütün köyleri kendi alanında köyünün geldiği son durumu ve tanıtımını yapar. Ticari kaygılar güdülse de genelde paylaşma ve yardımlaşma ön plandadır.

Yayla şenliklerinde halk, kültürel mirasın kalıcılığı için genç kuşaklara örnek olabilecek birçok yerel gelenek ve görenekleri, örf ve adetleri tanıtır, öğretir.

Yayla Şenliğinde Neler Yapılır Ve Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.