Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Özeti ve Kahramanları Kısa

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti ve Kahramanları

Yaşar, ömrünü hapislerde geçiren nüfus kağıdı olmayan biridir. Çünkü babası genç yaşta bir evlilik yapmıştır. Bu nedenle onu da nüfusa kaydettirmemiştir. Bir yanlışlıkla Çanakkale’de şehit düştüğü bilgisi devlet kayıtlarında yer aldığından bir türlü nüfus cüzdanı çıkaramaz.

Hapishane imamlarından biriyle yakınlık kurar. İmamı uyuşturucu ticaretinde aracı olarak kullanır. Bağlantısı malı, imamın cübbesine koyar, Yaşar malı herkes secdedeyken imamdan alır. Bu tertip böyle giderken, imam işe uyanır ve Yaşar’ı kovalar.

Yaşar’ın şehit kaydı olduğundan ve nüfusu olmadığından Yaşar Yaşamaz adıyla bilinir. Yeniden hapishaneye düşer. Hayatını oradakilere anlatır. Ayşe diye bir sevgilisinden bahsederek evlenme maceralarını anlatır.

Yaşar, nüfus kağıdı olmadığından sürekli iş aramak zorunda kalır. Girdiği işlerde de uzun süreli çalışamaz ve çoğunlukla kandırılır. Mahkemelere düşer ve sürekli ceza yer. İş arayıp da evlenmenin yollarına bakar. Para biriktirmeye çalışırken Ayşe’yi bir konağa hizmetçi sokar.

Bir zaman sonra Ayşe hamiledir. İşler yine de düzelmez. Konağa bekçi girer. Nüfusu olmadığından işten atılır. Yeniden hapislere düşer. Hapishanede kendini sevdirir. İnsanlardan para toplar ve çok zengin olarak ıslah olur. Ona yardım edebilecek ağalardan bir ağa haline gelerek hayatına zenginlik içinde bin bir dalavere ile devam eder. Artık alemde bir raconu vardır, zengin, bolluk ve varlık içinde hayatına devam eder.

Kahramanlar

İmam: sıradan bir vaizdir.

Yaşar: Nüfusu olmayan başkahramandır.

Ayşe: Yaşar’ın karısıdır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eda dedi ki:

    bence guzel ama karısık bır kıtap ya…

  2. Hasret dedi ki:

    Yaşar ne yaşar ne yaşamaz filmi izlemiştim ama bu yazıdaki özeti okudum ve sanırım kitabı da çok güzelmiş bu özet kitabı çok sevdirdi bana mutlaka okuyacağım :)

Yorum Yaz