Yaşanılan Ortamların Temizliği İçin Neler Yapılabilir?

Bu yazımızda yaşanılan ortamların temizliği için neler yapılabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sağlığı için ve insanın hayatta kalabilmesi için temizlik en önemli önceliktir. Temizliğin olduğu yerde insan temel ihtiyaçlarını karşılayabilir ve hayata tutunabilir. Temizlik hayati bir kavramdır. Kişisel ve çevresel olmak üzere insanı ilgilendiren iki alanı bulunmaktadır.

Kişisel temizlik insanın kendi beden sağlığı ve yaşadığı yakın çevre için yaptığı temizliktir. Kişisel bakım ve yaşanılan ortam temizliği insan sağlığını doğrudan etkileyen temizlik alanıdır. Kişisel temizliğin belli hijyen aşamaları bulunmaktadır.

Saç, sakal, kulak, burun, boğaz temizliği yapmak ve temizliği periyodik olarak sağlamak gerekmektedir. Saç temizliği, kula temizliği, burun ve boğaz temizliği vücutta sağlık açısında en önemli alanları oluşturur.

Beden temizliğinde koltuk altı ve etek altı denilen genital bölge temizlikleri, el ve ayak, tırnak temizlikleri kişisel olarak yapılması gereken temizliklerdir. Banyo ve tuvalet temizliği kişisel bakımla doğrudan etkilidir. Ayrıca mutfak temizliği de vücut sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle kişisel temizlik için bunlara dikkat edilmelidir.

Çevresel temizlikte en yakın çevreden başlanarak temizlik yapılır. Banyo, tuvalet, mutfak, oturma ve yatma alanları, çalışma alanları gibi yerlerin temiz tutulması gerekir. Tozlardan arındırma gibi bir şey yapmak mümkün değildir. Bu nedenle düzenli temizlik yapılması şarttır. Buralarda bu alanlara özel hijyen malzemeleriyle periyodik temizlikler yapılmalıdır.

Doğal çevre temizliği olarak biriken çöplerin tasnif edilmesi ve geri dönüşüm sağlanması, gereksiz su, elektrik harcamalarından kaçınılması, ses ve hava kirliliklerinin önüne geçilmesi için çalışılması gerekir. Doğal çevrenin korunması için etrafa çöp atmamak, ormanlara zarar vermemek, yeşil alanları korumak gerekir.

Yaşanılan Ortamların Temizliği İçin Neler Yapılabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.