Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Yaşadığınız Yerde Yer Şekilleri ve İklim Özellikleri Nüfusun Dağılışını Nasıl Etkilemektedir? Gözlemlerinizi Belirtiniz.

Bu yazımızda yaşadığınız yerde yer şekilleri ve iklim özellikleri nüfus dağılışını nasıl etkilemektedir gözlemlerinizi belirtiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yaşadığımız yer ülkemizin yedi coğrafik bölgesinden biri olan Marmara’dır. Marmara Bölgesi’nde nüfus dağılışı şehirlerin imkan ve fırsatlarına göre değişmektedir. Nüfus yoğunluğu ise diğer bölgelere göre oldukça yüksektir. Marmara Bölgesi’nin yeryüzü şekilleri oldukça düzdür. Türkiye’nin en az yükseltiye sahip olan bölgesi Marmara Bölgesi’dir. Bu bölgede Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim etkileri görülmektedir.

İklimin üç farklı şekilde bir bölgede etkili olması tarım ve hayvancılık faaliyetlerini olumlu etkilemiştir. İklimin dört mevsim içinde kendi özelliklerini göstermesi de nüfus dağılışını etkiler. Yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bakımından sıcak havanın yoğun olduğu yerler, deniz kıyıları nüfus yoğunluğu bakımından oldukça yüksektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kiraz dedi ki:

    Benim yaşadığım yerde yer şekilleri düzlük ve iklimi serttir. Bu nedenle nüfus dağılışını düzensiz ve seyrektir. Tabi ki bu özellikler nüfusu fazlasıyla etkilemektedir.

Yorum Yaz