Yaşadığımız Yer Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda yaşadığımız yer hayatımızı nasıl etkiler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yaşadığımız yer bir şehir ya da kırsal olarak bizde kültürel bir etki oluştursa da sosyal hayatımızda daha çok yaşadığımız yerin coğrafik özellikleri hayatımızı etkiler. Aslında bilimsel olarak biyolojik veraset ve sosyal veraset biyolojik ve sosyolojik olarak hayatımızda izler bırakır.

Coğrafyası, iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü bakımından değişik özelliklerde olan yerlerde insanların huy ve davranışları, beslenme ve hayat şekilleri de farklılaşır. Bunun temel sebebi iklimdir. Çünkü iklim beslenmeyi de etkiler.

Mesela, Doğu Anadolu’da yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Burada yaşayan insanları evlerini yazın sıcaktan kışın soğuktan korunmak için kerpiçten yaparlar. Burada tarım faaliyetleri çok az geliştiğinden hayvancılık yaygındır. İnsanlar iklim ve gıda özellikleri bakımında cevval olurlar. Cesur, dayanıklı, dirayetli ve sabırlı bir yapıya sahip olurlar.

Köy hayatında kurbağaya basan çocuk, yılanı tutan çocuk, ağaca çıkan çocuk, şehir hayatındaki apartmanda ve betonların arasındaki plastik parklarda yaşamaya mahkum çocuklara göre daha ufku geniş, zeki ve cesaretlidir.

Mesela, Batı ülkelerinde iklim daima soğuktur. Hava daima yağışlı ve kapalıdır. Bu sosyal alanda insanları da etkilemiştir. İnsanlar soğukkanlı, akraba ilişkilerine önem vermeyen, umursamaz, bencil olmuşlardır.

Doğu’da ise insanlar daha cömert, misafirperver, sıcakkanlıdır. Şüphesiz iklim ve gıda bunda baş amildir. İbni Haldun’un sosyolojisine göre de bu böyledir.

Yaşadığımız Yer Hayatımızı Nasıl Etkiler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.