Yaralıya Yapılacak Yanlış Müdahaleler Hangi Sonuçlara Yol Açabilir?

Bu yazımızda yaralıya yapılacak yanlış müdahaleler hangi sonuçlara yol açabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar günlük hayatta birçok kazaya maruz kalabilirler. Evde, işte, okulda veya herhangi bir yerde insanlar kaza geçirebilir. Özellikle kara trafiğinde karşılaştığımız kazalar çok sıktır. Bununla birlikte doğal afetler de kazalara neden olarak yaralanmalar meydana getirebilir.

 

Bir kaza sonucu yaralanan kişiye yaranın durumuna göre ilk müdahaleyi ya kendisi ya da çevresindeki insanlar yapar. Yaranın durumuna göre müdahale etmek çok önemlidir. Hafif yaralanmalarda kişinin kendisi ya da çevresi yardım edebilir.

Ağır yaralanmalarda ilk yardım bilgisi olan kişiler müdahale edebilir. Fakat ağır yaralanmanın durumuna göre de ilk yardım bilgisinden çok uzmanların müdahalesi gerekebilir. Bu durumda acil müdahale ekiplerine haber verilmeli ve yaralının güvenliği sağlanmalıdır.

Yaralıya acil müdahale ekipleri müdahale eder, hastaneye kaldırır ve müdahale doktorlar tarafından sürdürülür. Müşahede döneminde tedavi süreci başlar. Doktor, hemşire ve hasta bakıcılar kazazede ile ilgilenir.

Bir kaza sonucunda yaralanan kişiye yapılacak olan yanlış müdahaleler şu sonuçlara neden olabilir:

*Yaranın boyutunu ve etkisini arttırabilir.

*Yeni yaralanmalara yol açabilir.

*Yaralının bilinç kaybına yol açabilir.

*Yaralıyı sakat bırakabilir.

*Yaralıyı felç bırakabilir.

*Yaralıda kalıcı hastalıklara neden olabilir.

*Yaralının hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Bu nedenlerle yaralıya doğru ve panik yapmadan müdahale edilmelidir. Yaralıya müdahaleyi uzman kişiler müdahale koşulları oluşturarak yapmalıdır.

Yaralıya Yapılacak Yanlış Müdahaleler Hangi Sonuçlara Yol Açabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.