Yapay Çevre Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda yapay çevre nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlık tarihinin barınma, beslenme ve korunma ihtiyaçlarıyla gelişim göstererek günümüze kadar gelmesinde seyredilen yol, avcılık, toplayıcılık, hayvancılık, tarım, sanayi şeklinde oluşmuştur. İnsanlar bilimsel anlamda gelişim sağladıkça teknoloji anlamında da gelişim göstermişlerdir. Bu nedenle değişen hayat algıları oluşmuştur.

Doğal çevre içinde hayatına devam eden insanlar, bilim ve tekniğin gelişmesi ve insanın ihtiyaçlarının artması sonucunda kendi oluşturduğu ilkel yapay çevresinden modern yapay çevreye gelişim göstermiştir. İlkel yapay çevresindeki değişimler temelde aynı ihtiyaçlar etrafında kişisel olarak aynı kalsa da çevresel olarak modernleşerek günümüze kadar gelmiştir.

İnsanların topluluk halinde yaşayarak milletler oluşturması ve devlet sistemleri meydana getirmesiyle modernleşme çabaları gelişirken yapay çevreler de köy, kasaba, mahalle, semt, şehir şeklinde gelişerek gelmiştir.

İnsanların oluşturdukları bu yapay çevrelerde sokak, cadde, mahalle, meydan gibi alanlarda cami, kervansaray, han, hamam, kilise, şapel, pazarlar, panayırlar bulunmaktadır. Yapay çevre insan ürünü olarak oluşan mimari anlamda insan akıl ve zekasının bir sonucu olan çevrelerdir.

Bu çevreler insan yapımı olduğu için yapılması, yıkılması kolay unsurlardan meydana gelir. Bu nedenle değişkenliği korur ve gelişimini sürdürür. Şuan insanlar geniş ve büyük alışveriş merkezlerine ihtiyaç duymakta, tiyatro ve sinema salonlarına, çok katlı iş merkezlerine yatırım yapmaktadır. Bu çoğalan nüfus ve değişen dünya görüşüyle ilgili olarak değişmekte ve gelişmektedir.

İnsanlar kendi oluşturdukları kişisel ve çevresel alanlarda yaşarken doğaya en az hasarı vermeye çalışırlar. İnsanların oluşturduğu yapay çevre doğal çevreyle etkileşim halindedir.

Yapay Çevre Nedir Kısaca Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

  1. Kız arkadaşım nasılsın iyimisin bitane yasin olurmusun bugüne rica ediyorum ama ben seni unutmadım kalbimin içindesin bu konuda da bu şekilde bir de utanmadan sıkılmadan bu konuda bir sıkıntı var ama o da bir başka bir yere sahip olduğu gibi bu sene de bu kadar güzel bişey ğ bu konuda da bir şey degil ama bu kadar çok sevdiğimi söylemiş olman değil ama ona göre bir de bu konuda bir sıkıntı var ama ben hala uyumadım biliyonmu ciyerimi bir çocuk ? bir çocuk için haber û bir şey yok canım ya çok geçmiş en iyi bak allaha şükür sen de uyu artık bu ülkede ne zaman geliyorsun değil

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.