Yakan Top Oyun Kuralları Nelerdir?

Aşağıda yakan top oyun kuralları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Sokak oyunları eğitici ve öğretici oyunlardır. Çocuklar tarafından nesiller boyunca oynanan oyunlardır. Bazı oyunlar için araç ve gereçler gerekmez. Bazı oyunlar ise araç ve gereçlerle oynanmaktadır. Taş, sopa, misket, top ve benzeri her şey oyunun bir parçası olabilir.

Geçmişte de günümüzde de en çok oynanan oyunlardan biri de yakan top oyunudur. Yakan top oyunu bireysel gruplar ya da çok sayılı gruplar olarak grup şeklinde oynanmaktadır. Yakan top oyununda uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Yakan top oyunu isminden de anlaşıldığı gibi top ile oynanan bir oyundur.

Yakan top oyununun kuralları şu şekildedir:

*Oyuncular gruplara ayrılır.

*Sıradaki grup ortaya geçer.

*İki kişi bu gruptan en az birini vurmaya çalışır.

*Topu havada yakalayan çıkmama hakkı kazanır.

*Vurulan kişi çıkar.

*Ortadakilerin hepsi vurulduğundan sıra savılır.

*En çok skor elde eden kişi birinci olur. 

Yakan top dikkat ve hız gerektiren bir oyundur. Bu nedenle çocukların gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Hız ve dikkat çocukların en çok kazanması gereken özelliktir. Çeviklik kazanılmasında etkili olmaktadır. Çocukların bu oyunları oynaması gelişim döneminde oldukça önemlidir. Geleneksel oyunların bu özellikleri nesiller boyunca oynanmasını sağlamaktadır. Yakan top da uzun yıllardan beri oynanan geleneksel bir oyundur.

Yakan Top Oyun Kuralları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.