Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2018

Yağmurların Çok Fazla Yağması Çevremize Ne Tür Zararlar Verebilir?

Bu yazımızda yağmurların çok fazla yağması çevremize ne tür zararlar verebilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yağmur, doğal olaylardan biridir. Buharlaşan havanın ısınarak yükselmesi ve atmosferin belli bir katmanında soğuyarak sıvı şeklinde yağmur damlaları haliyle yere düşmesi yağmurun yağması gerçekleşir. Yağmurun yağmasında buharlaşma, ısı, sıcaklık, nem, ormanlar ve denizler oldukça etkilidir.

Yağmurların çok fazla yağması çevremize zararlar verebilir. Toprak yapısı ve yeryüzü şekilleri yağmurun zararlarını arttırmaktadır. Heyelan gibi doğal afetler, toprağın bir kütle halinde yer değiştirmesi aşırı yağmurlar sonucunda meydana gelmektedir. Toprağın üst yapısında meydana gelen şekil değişikliği de erozyon olarak yağmurların etkisiyle meydana gelmektedir. Yağmurun aşırı yağması sel felaketine de neden olabilir. Bunun için setler oluşturulmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. gülçin dedi ki:

    Yağmurlar çok fazla yağarsa dere yatakları taşar ve o bölgede sel meydana gelir. Evler iş yerleri arabalar hep hasar görür hatta bazen can kaybı bile yaşanır.

Yorum Yaz