Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Yağmur Nedir? Kısaca

Yağmur Nedir? Kısaca Nasıl Oluşur?

Sıcak havanın etkisiyle yeryüzünde buharlaşan su, yükseklere doğru çıktıkça soğuk hava ile karşılaşarak yoğuşur ve küçük su damlacıkları hâline gelir. Gökyüzünde birleşip büyüyen bu su damlacıkları ağırlaşarak yeryüzüne iner. Böylece yağmur oluşur. Yağmurun fazla yağması sele neden olabilir.

Hava olaylarından bazıları rüzgâr, yağmur, dolu, sis ve kırağıdır. Hava olaylarının günden güne ya da bölgeden bölgeye farklılık göstermesinin nedeni sıcaklık, nem ve hava basıncının farklı olmasıdır.

Sıcaklığın yükselmesi ile hava moleküllerinin hareketi artar. Artan hareketle moleküller birbirinden uzaklaşır. Bu nedenle havadaki moleküllerin birbirine teması sonucu oluşan etki yani hava basıncı azalır. Hava basıncının düşük olduğu bu alana alçak basınç alanı denir. Sıcaklığın düşmesi hâlinde ise bu durumun tersi gerçekleşir. Hava basıncının yüksek olduğu alana yüksek basınç alanı denir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nisanur dedi ki:

    Ben çok beğendim 😀 ama sanki bana göre daha açıklayıcı olabilirdi. Bazı insanlar anlasada çocuklara daha iyi anlatılmalıdır.

  2. Şeyma dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Yağmur Nedir? Kısaca süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

  3. Funda dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Yağmur Nedir? Kısaca mükemmel ötesi olmuş, Ben Aksaray il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz