Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Yaban Özeti ve Kahramanları Kısa

Yaban kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Yaban özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Yaban Kitap Özeti ve Kahramanları

Birinci Cihan Harbi hengamesi içinde gelişen olaylarda cephede bulunan Ahmet Cemal, bir kolunu kaybederek emir eri olan Mehmet Ali’nin köyüne Eskişehir Porsuk’a döner. Porsuk’ta vakit geçirmeye başlayan Ahmet Cemal’in aklı sürekli olarak savaştadır. Bu nedenle sürekli olarak köye gelen gazete neşriyatını takip eder.

Köy halkı cahil ve uymacı akıllı olarak Salih Ağa’ya bağlıdırlar. Salih Ağa, köy halkının Ahmet Cemal ile irtibat kurmasını yasaklar. Ahmet Cemal çok üzülür ve bunalıma girer. Öyle ki köy halkı ona yaban demeye başlar. Savaş buhranı ve toplum psikolojisi Ahmet Cemal’i bitirir.

Zaman zaman kaldığı yerden çıkıp dolaşmaya başlar. Bir ara yine böyle hava alırken bir kadın görür ve ona aşık olur. Fakat bu kadın Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail’in karısı Emine’dir. Uzun süre peşinden koşar. O sıra Yunan İşgali baş gösterir. Köy işgale uğrar. Yunan zulmü başlar. Evler yakılır ve yıkılır. İnsanlar öldürülür.

Bu keşmekeşte, Emine ve Ahmet Cemal kaçmaya çalışır fakat çaresiz kalırlar. Ahmet Cemal, Emine’ye hatıra defterini hatıra bırakır ve oradan uzaklaşır. Yunan zulmü şiddetlenir. Yakılmayan yer kalmaz. Aradan belli bir zaman geçince Yunan çekilmeye başlar. Köye araştırma heyeti gelir. Küller içinde yanmış ve yırtılmış bir hatıra defterine ulaşırlar. Bu defter Ahmet Cemal’in harp günlükleridir.

Kahramanlar:

Ahmet Cemal: Birinci Cihan Harbi’nde askerdir.

Mehmet Ali: Harpte bir komutandır.

Salih Ağa: Cahil bir köy ağasıdır.

Emine: Ahmet Cemal’in emir eri Mehmet Ali’nin yengesidir.

Yaban Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ϦƐϤΛẔ ϦƐŁΛ dedi ki:

    Çok güzel yardımcı oldu.

  2. Nazlı dedi ki:

    Bu yaban kitabı özeti aynı kitabın gerçeği gibi olmuş. Sanki kitabı okuyor gibi oldum :) Kitabı okumuştum özeti de buradan yardım alarak yazdım çok işime yaradı sağ olun.

Yorum Yaz