Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Volkanik Dağlar Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda volkanik dağlar nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Volkanik dağlar, yanardağlardır. Gerçek bir dağ özellikleri göstermezler. Çünkü yerkabuğu derinlikleriyle doğrudan bağlantı yollarından oluşurlar.

Volkanik dağların tepelerinde lavların dışarı fışkırabileceği delikler bulunur. Aktif yanardağlarda, yerkabuğundaki hareketli magma tabakası çeşitli kırık ve çatlaklardan aşarak yanardağların bu deliklerinden fışkırır.

Lavlar, dağ etrafında yayılır, kurur, söner ve yeni bir toprak şekli alır. Volkanik dağların dış yüzeyler bu şekilde oluşur. Volkanik dağlar, yerkabuğundaki magma tabakasının hareketlilikleri sonucunda yeryüzünün kıvrılmasıyla meydana gelir.

Magmanın neden olduğu muazzam basınçlar yeryüzünün kırılıp, bükülmesine neden olur. Böylece volkanik dağlar, yanardağ şeklinde meydana gelir. Dünyanın çeşitli katmanlardan oluşması yeryüzünün de hareketli olarak şekiller meydana getirmesine neden olmaktadır.

Yanardağlar, lav püskürtmeye devam ettikleri sürece hem kendileri hem de çevreleri yeryüzü şekilleri olarak oluşum sürecini devam ettiriyor demektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    biraz daha uzun olabilirdi

  2. ılgın dedi ki:

    volkanik dağ oluşumu coğrafya dersinde bana çok karışık bir olay gelmişti ama bu yazıda volkanik dağlar çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde açıklanmış faydalı bir yazı.

Yorum Yaz